Ako si nájsť vlastné bývanie

Ako si nájsť vlastné bývanie

- Kategória: Zaujímavosti
644
Komentáre vypnuté na Ako si nájsť vlastné bývanie
Ako si nájsť vlastné bývanieAko si nájsť vlastné bývanie

Či sa už chcete osamostatniť od rodičov alebo ste sa rozviedli a hľadáte si vlastné bývanie mali by ste nad výberom dobre rozmýšľať. Určite by ste nemali siahnuť po prvej nehnuteľnosti, na ktorú natrafíte. Pri výbere vlastného bývania berte ohľad na viacero vecí, ktoré vám môžu bývanie zlepšiť, ale aj zhoršiť.

Kúpa alebo prenájom

Pre mladých ľudí, ktorí sa chcú osamostatniť od rodičov je dobré nájsť si na začiatok podnájom. Vyjde vás to síce drahšie ale najlepšie sa tak naučíte hospodáriť s peniazmi. Ak podnájom a ďalšie poplatky nebudete stíhať platiť budete sa musieť vysťahovať.

Ak hľadáte byt, ktorý by ste si mohli kúpiť budete ho financovať pravdepodobne prostredníctvom hypotekárneho úveru. V prvom rade sa informujte v banke na podmienky hypotéky a zistite si aké budú mesačné splátky. Okrem hypotéky budete musieť platiť aj pravidelné mesačné poplatky za služby spojené s bývaním. Počítajte aj s prípadnou rekonštrukciou ak si kúpite starší byt.

Pokiaľ sa ale rozhodnete pre novostavbu, napríklad projekt Danubius, budete mať o problém menej. Novostavby netreba rekonštruovať a navyše, nájdete tu aj komplexné finančné služby, takže sa nemusíte trápiť s behaním po bankách a zháňaním najvýhodnejšej hypotéky.

Veľkosť

Od veľkosti bytu sa odvíja jeho cena. Nie vždy sa ale oplatí kupovať malé jednoizbové byty. Ak máte v pláne si v blízkej budúcnosti založiť rodinu môžete hneď investovať do väčšieho bytu. Síce zaň zaplatíte viac, ale nakoľko ceny bytov stúpajú zaplatíte zaň v súčasnosti menej ako o 3 – 4 roky.

Pokiaľ ste sám a neplánujete si založiť rodinu môžete si pokojne nájsť menší byt.

Lokalita

V závislosti od toho či budete mať rodinu alebo nie obzrite sa aj po vhodnej lokalite. Pre rodinu s deťmi je vhodnejšie ak má lokalita dobrú občiansku vybavenosť ako školy, škôlky, dostupnosť, pošta, lekár, ….

Bývanie pre jednotlivca je v tomto smere nájsť jednoduchšie. Nemusíte sa prispôsobovať iným členom rodiny, nemusíte hľadať kompromisy. Jednoducho postačí ak bude lokalita vyhovovať vám a hotovo.