Bielenie zubov: Doma alebo u zubára?

Bielenie zubov: Doma alebo u zubára?

- Kategória: Zdravie & životný štýl
1076
Komentáre vypnuté na Bielenie zubov: Doma alebo u zubára?

Je tu jar a mnoho z nás chce byť v lepšej forme, či už psychickej alebo fyzickej. Tejto požiadavke sa nevyhne ani náš úsmev a jeho bielosť.

Zdravé a krásne zuby sú našou vizitkou a na mnohých pracoviskách sa už stávajú profesionálnou požiadavkou. Farba zubov je individuálna záležitosť a počas života sa farba aj štruktúra skloviny trochu mení. Napríklad detské zuby majú farbu jasne bielu, preto sa im tiež hovorí mliečne zuby.

Stále zuby majú inú štruktúru a príčinou vonkajšieho sfarbovania je predovšetkým fajčenie a ukladanie pigmentov z potravy a nápojov. K zmene farby dochádza aj z “vnútorných” príčin. Ide hlavne o odumretie zubného nervu alebo vyplnenie zubu amalgámovou či inou náplňou. Obe situácie už dnes vieme riešiť.

Ako postupovať, ak si chcete vybieliť zuby?

V prípade, že máte záujem o rýchle a profesionálne vybielenie zubov, tak najprv navštívte svojho stomatológa, kde si dohodnete schôdzku s dentálnou hygieničkou. Na základe konzultácie a zhodnotenia stavu tvrdých i mäkkých tkanív sa stanový ďalší postup pre procedúru bielenia zubov, prípadne vám môže byť odporučená dentálna hygiena.

Ak ste podobný zákrok už prekonali a chce si len belosť zubov udržať, tak je možné pod dohľadom zubného lekára alebo dentálnej hygieničky používať prostriedky pre domáce bielenie zubov. Jedná väčšinou prípravky vo forme gélu a obsahu pexido (viazaného vo forme karbamidperoxid), ktoré sa umiestňujú do špeciálnych nosičov, ktoré je potrebné zhotoviť na základe vykonaných odtlačkov v zubnom laboratóriu.