Najčastejšie chyby, ktoré vedú v horách k zraneniam

Najčastejšie chyby, ktoré vedú v horách k zraneniam

- Kategória: Zaujímavosti, Zdravie & životný štýl
356
Komentáre vypnuté na Najčastejšie chyby, ktoré vedú v horách k zraneniam
Najčastejšie chyby, ktoré vedú v horách k zraneniam

Hory sú krásne, ale tiež zradné. Platí to nielen počas zimy. Aj v lete veľa turistov nepekne doplatili na to, že išli do hôr nepripravení alebo že nerešpektovali základné pravidlá pre horské výstupy. Vyhnite sa často banálnym chybám, ktoré vedú k zraneniam.

Tieto chyby vás v horách môžu stáť veľa

Terén, ktorý si neoveríte a nepoznáte

Vybrať sa do hôr len tak bez jasného cieľa a vopred overenej trasy je chybou, ktorá vedie často k smrteľným zraneniam. Nemyslite si, že ak športujte každý deň, dokážete len tak z ničoho nič vyliezť na skalu alebo hodiny stúpať do kopca. Nepripravený výstup nesie riziko tiež v tom, že v prípade úrazu nebudete vedieť záchranárom identifikovať miesto, kde sa nachádzate. Neoverený terén je zradný, môžete sa pošmyknúť a ani turistická obuv na veľmi klzkých skalách nezabráni pádu.

Zle sa oblečiete a obujete

Skoro každý mesiac čítame v novinách o turistoch, ktorí uviazli na hrebeni. K zraneniam často dochádza aj v jednoduchom teréne, a to všetko z dôvodu, že sa zle oblečiete či obujete. Ak uviaznete po zotmení na hrebeni a nemáte výbavu, čakanie na pomoc môže byť vaše posledné čakanie. Nikdy nezabúdajte na vrstvenie oblečenia a na nepremokavú vrchnú časť. V horách môže byť rizikové obyčajné pošmyknutie. Tomu sa vyhnete, ak si obujete turistické topánky s kvalitnou podošvou. Pánska a dámska turistická obuv s členenou podošvou je vytvorená tak, aby jej okrajové časti vodu odvádzali a stredné bránili šmyku.

Do batoha sa nevhodne zbalíte

Dámy, na horách nebudete potrebovať šminky. Miesto v batohu nechajte na iné veci. Napríklad na pláštenku, na dostatok vody a výdatné jedlo. Počas chladnejšieho počasia je lepšie zvoliť tekutiny v termoske, teplý čaj dokáže zázraky. V zime si pribaľte do batoha čapicu, nákrčník a rukavice. Zídu sa vám tiež nesmeky t.j. protišmykové návleky na obuv. Zabudnúť nesmiete ani na lekárničku a škatuľku prvej pomoci. Veľkou oporou pri výstupoch sú trekingové palice, ktoré sa dajú pripevniť do pútka na batohu.

Toto vám radia pracovníci horskej záchrannej služby

  1. Naučte sa pravidlá poskytovania prvej pomoci.
  2. V horách sa nehrajte na hrdinu a nepreceňujte svoje sily.
  3. Vopred si vyberte trasu, ktorej sa budete držať.
  4. Oznámte rodine a kamarátom, kam sa chystáte a kedy približne sa vrátite.
  5. Kúpte si poriadne turistické topánky, zabudnite na tenisky či dokonca sandále.