Podkrovie – útulné a praktické bývanie

Podkrovie – útulné a praktické bývanie

- Kategória: Domácnosť a internet
548
Komentáre vypnuté na Podkrovie – útulné a praktické bývanie
Podkrovie – útulné a praktické bývaniePodkrovie – útulné a praktické bývanie

Podkrovie je často nevyužívaný priestor alebo slúži ako miesto na odkladanie nepotrebných vecí. Avšak podkrovie má veľký potenciál a môže slúžiť ako pracovňa, relaxačná zóna a tiež ako klasický obytný priestor. Aby ste z podkrovia vyťažili maximum, je dôležité dbať na jeho funkčnosť a zároveň zachovať útulnú atmosféru. Ktoré prvky dokážu v podkroví vyčarovať úžasný priestor na bývanie?

Strešné okná – svetlo a štýl

Strešné okná sú neodmysliteľnou súčasťou podkrovia. Poskytujú prirodzené svetlo a vetranie, čím zútulňujú a presvetľujú celý priestor. Pohľad na nočnú oblohu posiatu hviezdami je na nezaplatenie. Strešné okná dodajú každému domu štýlový vzhľad.

Aké sú všetky výhody strešných okien? Okná v streche dokážu do podkrovia prepustiť oveľa viac svetla ako okná klasické. Svetlo vplýva na pohodu a psychiku. Ide o stavebný prvok, ktorý umožní efektívne vetranie podkrovia. Vďaka strešným oknám sa v podkroví netvorí pleseň a vlhkosť. Moderné strešné okná sú energeticky efektívne a dokážu znížiť tepelné straty v zime a prehrievanie v lete.

Priečky zo sadrokartónu – unikátny priestor

Priečky zo sadrokartónu sú skvelým spôsobom, ako rozdeliť podkrovný priestor na rôzne funkčné zóny. Rýchlo sa montujú a ponúkajú široké možnosti zmeny dizajnu priestoru vďaka možnosti tvarovania. Sadrokartónové priečky sú oveľa ľahšie ako murované priečky, čím sa znižuje zaťaženie stropnej konštrukcie podkrovia. Priečky zo sadrokartónu sú dostupné v rôznych verziách, napríklad zvyšujú protipožiarnu ochranu alebo pohlcujú vlhkosť.

Ďalšie prvky pre zútulnenie podkrovia

Podkrovie môže byť krásnym a útulným priestorom, kde sa budete cítiť príjemne a pohodlne. Správne zvolenými stavebnými prvkami a dekoračnými predmetmi môžete z podkrovia vytvoriť oázu pokoja a relaxu. Podkrovie je ideálny priestor na využitie prírodných materiálov – dreva, kameňa, tehál. Tieto materiály vytvoria hrejivú atmosféru. Priestor v podkroví zjemnia textilné dekorácie ako vankúše a koberce. Využite atypický priestor podkrovia a umiestnite na steny obklady, fotografie a obrazy.

Do podkrovia si dajte vyrobiť nábytok na mieru, ktorý môžete umiestniť od ostro rezaných rohov a výklenkov. Využite šikmé steny na vytvorenie úložných priestorov. Vyberajte si nábytok v menších rozmeroch, aby ste nezahltili priestor. Ak máte v podkroví málo miesta, zvážte použitie multifunkčného nábytku. Vytvorte si v podkroví čítací kútik s pohodlným kreslom a knižnicou. Okrem strešných okien je dôležité dbať aj na umelé osvetlenie. Kombinujte rôzne typy svietidiel, aby ste vytvorili príjemnú a útulnú atmosféru.

Autor: Gabriela Kudláčová