So psíkom na prechádzku. Ako ju spríjemniť pre vás i pre psíka?

So psíkom na prechádzku. Ako ju spríjemniť pre vás i pre psíka?

- Kategória: Zdravie & životný štýl
461
Komentáre vypnuté na So psíkom na prechádzku. Ako ju spríjemniť pre vás i pre psíka?
So psíkom na prechádzku. Ako ju spríjemniť pre vás i pre psíka?So psíkom na prechádzku. Ako ju spríjemniť pre vás i pre psíka?

Prechádzky so psíkom sú bez pochýb jednými z najkrajších chvíľ, ktoré môžete so svojim maznáčikom prežiť. Vďaka spoločným chvíľam si so štvornohým kamarátom vytvárate hlbšie puto. Každá prechádza je pre psíka podnetná, plná nových dojmov a zážitkov. Pobyt na čerstvom vzduchu je navyše veľmi zdravý nielen pre neho, ale tiež pre vás. Viete, ako si môžete  prechádzky ešte viac spríjemniť?

Buďte pripravení na každé počasie a každú situáciu

Počas každej prechádzky by ste mali svoj čas venovať len a len psíkovi. Nesmiete byť mysľou úplne mimo, sústreďte sa na to, čo pes robí alebo ako sa chová. Venčenie a prechádzky by mali byť dostatočne dlhé a ideálne je, keď chodíte so psíkom von aspoň tri razy denne. Základom každej príjemnej prechádzky je správna výbava pre psa – obojok a vôdzka. Niektorí, hlavne menší psíci, nemajú radi obojky. Pri silnejšom rozbehu alebo pri zatiahnutí sa priam dusia. Pre týchto psov sú vhodnejšie postroje. Navštívte obchod pre zvieratá, kde vám s výberom vhodného obojka radi poradia. Vôdzka je naopak vecou vkusu a komfortu majiteľa. Na výber máte pevné vôdzky rôznej dĺžky alebo navíjacie vôdzky. Veľmi dôležité je myslieť na zdravie psa. Ak je veľmi zima, prší a fúka, krátkosrstého alebo veľmi malého psíka oblečte do kabátika či pršiplášťa. Počas prechádzky vo večerných hodinách vám dobre poslúžia svietiace obojky a svetielka, ktoré sa dajú na obojok pripevniť. Každý zodpovedný majiteľ zvieratka vie, že musí so sebou neustále nosiť zásobník s vrecúškami na exkrementy. V prípade, že vám niektorá z vymenovaných pomôcok chýba, každý lepší zverimex vám dokáže ponúknuť celý sortiment určený na venčenie psíkov.

Prechádzky musia byť plné podnetov a socializácie

Materiálna vybavenosť na prechádzky so psíkom je síce dôležitá, ale jednoducho ju vyriešia chovateľské potreby. Nijaký obchod pre zvieratá však nedokáže nahradiť psíkovi vašu lásku a starostlivosť. Na každej prechádzke so psíkom myslite na to, že prechádzky sú pre neho najdôležitejšou časťou dňa. Nie sú len o vykonaní potreby alebo o výcviku. Pre psa sú prechádzky možnosťou objaviť nové miesta, oňuchať staré a označiť si svoje teritórium. Pri ňuchaní si číta správy od iných psíkov a zanecháva im svoj odkaz.

Nechajte psíka vybrať si trasu a pohrať sa s priateľmi

Prechádzky so psom sú dôležité pre jeho rozvoj a zachovanie duševného zdravia. Preto by malo byť venčenie o psovi a nie o vás. Znamená to jediné – nechajte svojho psíka si vybrať trasu, kde sa chce prechádzať a nebojte sa, keď sa oňucháva s iným psom. V prípade, že je váš pes dobre vycvičený, pokojne ho nechajte sa ponaháňať s ostatnými psíkmi. Pozor však na to, aby nešlo o boj alebo prílišné besnenie, ktoré môže viesť k nadmernému rozrušeniu. Rozrušený pes sa ťažko ovláda, čo vedie k riziku napadnutia psa alebo človeka. Snažte sa psíka pri prechádzka príliš neokrikovať. Ak máte možnosť, zmeňte raz alebo dva razy do týždňa miesto venčenia. Prechádzky si môžete spríjemniť rôznymi hrami. Hoďte psovi loptičku alebo mu skryte mlsky pod vetvičky či pod lístie.