Sú tepelné čerpadlá hlučné?

Sú tepelné čerpadlá hlučné?

- Kategória: Domácnosť a internet
348
Komentáre vypnuté na Sú tepelné čerpadlá hlučné?
Sú tepelné čerpadlá hlučné?

Tepelné čerpadlá sú dnes modernou a ekologickou alternatívou k tradičnejším riešeniam, akými sú napríklad kotly na tuhé palivo. Disponujú unikátnou funkciou, pomocou ktorej presúvajú teplo z vonkajšieho a chladnejšieho prostredia do vnútorného teplejšieho.

Dokážu plnohodnotne vykurovať a zároveň ohrievať teplú vodu. Ich jadro tvorí kompresor s motorom o výkone niekoľko kilowattov a v prípade systému voda – vzduch aj ventilátor, ktorý vie do výparníka dopraviť pomerne veľké množstvo vzduchu. 

Hluk pod kontrolou 

Je však tepelné čerpadlo svojou prevádzkou hlučné? Hoci toto zariadenie disponuje motorom, je skonštruované tak, aby vás svojou hlučnosťou neobťažovalo.

Miera hluku je v súlade s európskymi normami, pričom berie do úvahy ohľad nielen na majiteľa, ale aj jeho susedov. Pre interiér platí limit 40 dB(A) počas dňa a 30 dB(A) v noci.

Tieto pomerne prísne hodnoty tak robia z tepelných čerpadiel tiché, no zároveň výkonné stroje. Počas dňa, ale aj počas noci vás tak nevyrušuje nepríjemný monotónny zvuk a vy sa môžete v pokoji sústrediť na svoj relax či prácu.

Na stránkach TermoTeamu nájdete ponuku tichých, úsporných a zároveň výkonných zariadení, ktoré sa o vaše teplo postarajú aj v tom najchladnejšom období.

Dôležité protihlukové opatrenia

Tepelné čerpadlá vzduch – voda sa vyrábajú v dvoch prevedeniach, pre vnútornú inštaláciu do domu a pre vonkajšiu do záhrady. Ich výhodou je, že tepelná a protihluková izolácia je ich vstavanou súčasťou.

V prípade vnútorného prevedenia je vzduch do tepelného čerpadla privádzaný cez stenu domu tepelne izolovanými hadicami, ktoré sú zároveň zvukovým tlmičom.

S ohľadom na majiteľa, ale aj jeho susedov, musí byť dobre zvukovo izolované aj vonkajšie prevedenie. Susedia sú navyše chránení zákonom, ktorý hovorí, že 2 metre od jeho fasády nesmie presiahnuť hlučnosť 50 dB(A) a v noci 40 dB(A).

Tieto obmedzenia hrajú tepelným čerpadlám do karát, pretože ich hlučnosť je porovnateľná napríklad s chladničkou.

Napriek všetkým protihlukovým opatreniam je však potrebné, aby ste dbali na ich správnu inštaláciu.

Výrobcovia zvyknú odporučiť nielen správne zapojenie do vykurovacej sústavy, ale aj konkrétne poradiť, ako sa zabezpečiť proti nadmerným zvukovým vlnám.

Je preto dôležité, obrátiť sa aj v tomto prípade na odborníkov. Kontaktujte TermoTeam, ktorí vám poskytne profesionálne poradenstvo a kvalitný servis.