Ako používať snehové reťaze a ako s nimi jazdiť

Ako používať snehové reťaze a ako s nimi jazdiť

- Kategória: Zdravie & životný štýl
1037
Komentáre vypnuté na Ako používať snehové reťaze a ako s nimi jazdiť

Počas zimných mesiacov sa každý motorista môže ocitnúť vo vyššie položených oblastiach. Ak sa do hôr chystáte, mali by ste myslieť na kúpu snehových reťazí. Ich použitie ochráni vás, ostatných účastníkov cestnej premávky a navyše povinnosť nasadenia snehových reťazí upravuje zákon. V obchodoch nájdete veľké množstvo rôznych typov a modelov reťazí. Pri ich výbere sa riaďte parametrami vášho vozidla.

Kedy používať snehové reťaze

Snehové reťaze na Slovensku musíte použiť všade tam, kde zbadáte príkazovú značku C14 – Použiť protisklzové reťaze. Značka a zároveň zákon o cestnej premávke prikazuje šoférom na úseku cesty, ktorá je vyznačená, použiť snehové reťaze. Reťaze je potrebné nasadiť minimálne na dve kolesá hnacej nápravy v prípade, že je na uvedenom cestnom úseku súvislá vrstva snehu alebo ľadu. Nespoliehajte sa na to, že máte silné auto. Povinnosť použitia reťazí sa vzťahu aj na majiteľov SUV, pre ktorých sú určené reťaze na SUV 4×4. Tejto povinnosti sa nevyhnú ani profesionálni vodiči nákladných áut. Šoféri nákladiakov musia so sebou voziť reťaze na dodávky. Zákon je zákon, a preto ak sa chcete vyhnúť pokute, nespoliehajte sa len na kvalitné pneumatiky. Samozrejme, že snehové reťaze môžete mať na kolesách aj v teréne, ktorý sa vám zdá nebezpečný. Nemusíte, ale môžete si reťaze nasadiť dobrovoľne. Nezabúdajte ich však zložiť ihneď, ako sa dostanete na čistý asfalt. Jazda s reťazami na asfalte znamená takmer isté zničenie pneumatík, samotných reťazí a asfaltu.

Ako používať reťaze

Nasadenie reťazí môže byť pre laika veľmi zložité. Nemusíte sa však obávať. Výrobcovia reťazí mysleli aj na menej zručných ľudí, ktorí sa môžu spoľahnúť na samoupínacie alebo textilné snehové reťaze. Textilné reťaze sú lacné a jednoducho sa montujú. Na druhej strane vám nevydržia dlho, a preto sú určené skôr pre vodičov, ktorí jazdia do hôr len občas. Kvalitné oceľové samoupínacie reťaze so šikmou stopou vyžadujú síce vyššiu investíciu, ale dlho vydržia a sú maximálne bezpečné. Výber reťazí by pre vás mal byť hračkou. Väčšina reťazí má univerzálnu veľkosť a dajú sa podľa potreby dotiahnuť. Jediným problémom by mohol byť priestor medzi kolesom a podbehom, do ktorého sa hrubšie reťaze nemusia zmestiť. Majitelia SUV Opel Grandland však môžu zostať pokojní, reťaz na koleso v pohode nasadia. V každom prípade si nasadenie reťazí vopred nacvičte v pokoji vo vašej garáži. Po nasadení reťazí budete musieť vo väčšine automobilov vypnúť protišmykový systém. Jazda so snehovými reťazami má svoje špecifiká a najdôležitejšie je si zapamätať, že s nimi nikdy nemôžete jazdiť s rýchlosťou vyššou ako 50 km/h. Vyhnite sa prudkým pohybom volantom, rozbeh by mal byť pozvoľný a brzdenie plynulé.