Ako sa starať o svoje zuby poriadne?

Ako sa starať o svoje zuby poriadne?

- Kategória: Zdravie & životný štýl
1070
Komentáre vypnuté na Ako sa starať o svoje zuby poriadne?
Ako sa starať o svoje zuby poriadne?

Jedným zo základných pilierov starostlivosti o zuby je čistenie zubov kefkou a pastou 2 krát denne. Ako aj iné činnosti, ktoré vykonávame denne, sa aj čistenie zubov stalo rutinou, ktorej nie vždy venujeme dostatočný čas. Zuby by sa mali kefkou čistiť 2-3 minúty a zubná hygiena by mala pokračovať zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou. Pamätajme na to, že zubná pasta a ústna voda sú len kozmetické doplnky, ktoré nedokážu nahradiť mechanické čistenie.

Pri nedostatočnom odstránení nečistôt zo zubov pomocou kefky a zubnej nite, vás pred zubným kazom neochráni ani najdrahšia ústna voda. O vhodnom type kefky a správnej technike čistenia sa môžete poradiť so svojou dentálnou hygieničkou/ hygienikom. Navštevovať by ste ich mali 1-2 krát ročne a profesionálna dentálna hygiena by mala byť rovnakou samozrejmosťou ako pravidelná prehliadka u zubného lekára 1 krát ročne.

Aby ste si nechtiac nepoškodili zubnú sklovinu, aj bielenie zubov nechajte na odborníkov. Domáce recepty môžu byť dočasne účinné, no poškodenie zubov môže byť trvalé. Starostlivosť o zdravie svojich zubov môžete podporiť aj správnou výživou. Zamerajte sa na produkty bohaté na vápnik a vitamíny. Častejšie si doprajte mlieko a mliečne výrobky, sezamové a tekvicové semienka, ryby, zeler, brokolicu, jablká a jahody. Naopak obmedziť je dobré sladkosti a jedlá bohaté na cukor.