Atopická dermatitída – symptómy, príčiny, liečenie a tipy

Atopická dermatitída – symptómy, príčiny, liečenie a tipy

- Kategória: Zdravie & životný štýl
1903
Komentáre vypnuté na Atopická dermatitída – symptómy, príčiny, liečenie a tipy

Ekzém, atopický ekzém, dermatitída alebo atopická dermatitída – štyri pomenovania pre ten istý problém, prejavujúci sa začervenaním pokožky a svrbivým nutkaním. Postihuje asi 1 až 3% dospelej ľudskej populácie a 10 až 20% detí, pričom až u 90% z nich sa ochorenie prejaví do piateho roku života.

Atopia sa u dieťaťa prejaví vytvorením suchých a šupinatých oblastí na pokožke hlavy, čele, tvári či lícach. Miesta výskytu intenzívne svrbia, dokonca až tak, že dieťa nemôže zaspať a neustále sa škrabe, čo zase môže viesť k infekcii kože.

Symptómy

Atopická dermatitída vyzerá inak u dojčiat, detí a dospelých. Toto sú symptómy pre každú z menovaných skupín:

  • Dojčatá

Ochorenie sa vyskytuje v prvých mesiacoch života. Náhle sa objaví suchá, šupinatá vyrážka (najmä na pokožke hlavy), ktorá sa môže zmeniť na mokvajúci pľuzgier. V náväznosti je častý výskyt kožných infekcií a problémov so spánkom.

  • Deti

Atopia sa môže prejaviť hocikedy v období medzi 2 rokmi a pubertou. Vyrážka sa vyskytuje v záhyboch kolien a lakťov, na krku, zápästí a je veľmi svrbivá. Koža vplyvom škrabania môže zhrubnúť.

  • Dospelí

U dospelých sa toto ochorenie vyskytuje zriedka, zväčšia ide o pacientov, ktorí s ním mali problémy už počas detstva. Pokrýva však veľkú časť tela, najmä tvár, krk a očné okolie. Ak ochorenie pretrváva roky, postihnuté miesta môžu byť svetlejšie alebo tmavšie ako zvyšok zdravého tkaniva.

Príčiny

Faktom ostáva, že atopická dermatitída postihuje viac ľudí ako tomu bolo pred 20 či 30 rokmi. Dermatológovia však netušia prečo. Je akurát známe, že niektoré deti nesú väčšie riziko, že atopiu dostanú. Toto riziko zvyšujú nasledujúce faktory:

  • Rodinná anamnéza: ak aspoň jeden z rodičov mal atopickú dermatitídu, astmu alebo sennú nádchu.
  • Životné prostredie: riziko získanie atopie zvyšuje život v rozvinutých krajinách, mestách a tiež chladnejšia klíma.
  • Pohlavie: ženy sú náchylnejšie k získaniu ochorenia ako muži.
  • Vek matky: u detí rodičiek, ktoré rodili v neskoršom veku, sa atopia vyskytuje častejšie.

Liečenie

Táto zápalová reakcia je vrodenou dispozíciou kože a ako taká sa nedá úplne vyliečiť. Je ale možné ju pomerne úspešne kontrolovať, čo však vyžaduje zmenu životného štýlu a najmä pravidelnú starostlivosť o pleť. Tá spočíva v hydratovaní a premasťovaní pokožky špeciálnymi prípravkami (napr. kozmetika Atoderm), samozrejme pod odborným dozorom ošetrujúceho lekára. Takáto liečba je možno obmedzujúca, na druhej strane ale zabráni zhoršovaniu ochorenia, utíši svrbenie, zabráni infekciám a zhrubnutiu pokožky.

Tipy

Deti s atopiou by sa mali kúpať v teplej (nie horúcej) vode a nie dlhšie ako 5 – 10 minút. Čo sa hygienických prostriedkov týka, tie by mali byť jemné a neparfumované. Po kúpaní pokožku nedrhnúť osuškou, ale len jemne vysušiť.