Častý úžinový syndróm – karpálny tunel a jeho liečba

Častý úžinový syndróm – karpálny tunel a jeho liečba

- Kategória: Zdravie & životný štýl
518
Komentáre vypnuté na Častý úžinový syndróm – karpálny tunel a jeho liečba
Častý úžinový syndróm – karpálny tunel a jeho liečbaČastý úžinový syndróm – karpálny tunel a jeho liečba

Počuli ste už o karpálnom tuneli? Ide o tzv. úžinový syndróm, ktorý vo veľkom postihuje ľudí, ktorí vykonávajú najmä fyzickú prácu. Môže vzniknúť napríklad aj pri stereotypných činnostiach ako hranie počítačových hier – pravidelné ťukanie do klávesnice alebo do tlačidiel na myši. Pravdepodobne aj pri častej práci programátorov pri písaní kódu. Možností ako môže syndróm vzniknúť je viacero, postup liečby je však len jeden.

Starostlivosť o svoje vlastné zdravie by ľudia nemali zanedbávať ani v prípade, že milujú svoju prácu, ktorá im vo veľa prípadoch spôsobí syndróm karpálneho tunela. Syndróm sa prejaví bolesťou na ruke, ktorou štatisticky trpia viac ženy ako muži. V prípade, že dlhodobo presiľujete svoje zápästie sa tejto bolesti nevyhnete. Presilením zápästia miesto, kde sa nachádza prístredný nerv zhrubne a tým zabráni priechodu krvi. Nedokrvením dochádza k ďalším problémom,

Ako zistíte, že trpíte týmto syndrómom?

Spozorovať u seba karpálny tunel nie je nič zložité. Ľudia, ktorých postihuje sa sťažujú na tŕpnutie prstov a palcov na rukách. Bolesť môže byť natoľko intenzívna, že spôsobí vo vašej ruke brnenie, kvôli ktorému nebudete môcť zaspať. V takom prípade je možné bolesť chvíľkovo z ruky vytriasť, ale to nezabráni opätovnému príchodu bolestivých chvíľ.

V postupnosti tohto syndrómu dochádza k motorickému poškodeniu ruky, menšie svaly odumierajú a citlivosť dlane klesá na minimum. Ďalším krátkodobým riešením je podanie kortikoidov neurológom, ktoré na chvíľu utíši miesto vašej bolesti.

Jediné dlhodobé riešenie

Iné riešenie ako sa zbaviť karpálneho tunela v podstate nie je. Ide o operáciu, ktorá má stopercentnú úspešnosť, a ktorá vám zaručí efektivitu zákroku. Poskytuje ju spoločnosť PainClinic, ktorá pred samotnou operáciou odporúča elektromyografické vyšetrenie. Dbajte o svoje zdravie a zverte svoje ruky do správnych rúk.