Dajte si za pohárik! Červené či radšej biele?

Dajte si za pohárik! Červené či radšej biele?

- Kategória: Zdravie & životný štýl
1644
Komentáre vypnuté na Dajte si za pohárik! Červené či radšej biele?

Aj keď medzi ľuďmi panuje názor, že červené víno je zdravšie, odborníci to vidia inak. Podľa nich nie je výrazný rozdiel medzi vplyvom bieleho a červeného vína na naše zdravie. Výber vína tak naďalej ostáva skôr na osobných preferenciách každého z nás. Ktoré máte radšej vy, odležané červené či skôr lahodné biele víno z minuloročného zberu?

Červené verzus biele

Čo však pravdou je, sú nasledujúce fakty:

– červené víno obsahuje viac fenolických látok, ktoré v ľudskom tele pôsobia ako antioxidanty

– v bielom víne je zasa viac enzýmu katalázy, ktorý má taktiež antioxidačné účinky

Prečo teda mnohí uprednostnia krvavo červené víno s vôňou ríbezlí pred suchým bielym? Možno sú za tým aj pred niekoľkými rokmi zverejnené štúdie, ktoré mali dokázať, že červené víno prospieva nášmu srdcu. Aj preto mu začali ľudia na celom svete dávať prednosť pred bielym vínom. Potom však vysvitlo, že pitie bieleho vína má inú výhodu: Napomáha udržiavať zdravé pľúca. Piť by ho teda mali predovšetkým fajčiari, keďže dokáže do istej miery znížiť negatívny vplyv nikotínu. Tým však nikto nechce naznačiť, že keď si dáte dvadsať cigariet denne a zapijete ich fľašou bieleho, že ste razom ozdravení.

Kto chce pocítiť blahodarný vplyv vína, bieleho, červeného alebo zvolíte obľúbené odrody ružového vína, musí ho konzumovať denne, no iba v malých dávkach. Víno ako liek, rozumiete? Mužom sa odporúča denná dávka dve až štyri decilitre, ženám polovica z toho. Akonáhle u vás stúpne spotreba vína na viac pohárov každý deň, koledujete si skôr o zhoršenie vášho  zdravotného stavu než o akési ozdravenie vínom.

Všetko s rozumom

Aj pri konzumácii vína platí, že všetkého veľa škodí. V primeranom množstve je však kvalitné vínko balzamom na telo i na dušu. Skutočne stojí za to piť ho s mierou, pretože prospešných účinkov vína je omnoho viac. Červené víno pôsobí aj ako prevencia pred zhubnými ochoreniami, predovšetkým znižuje riziko rakoviny kože, pľúc, pŕs, ciev aj pečene. Rovnako tak vás červené víno môže ochrániť pred Alzheimerovou chorobou či stareckou demenciou. A o tom, že vylepšuje našu náladu, snáď písať netreba.
Autorské právo: opolja / 123RF Reklamní fotografie