Hračky pre deti ako darček: Vek hrá pri výbere najväčšiu rolu!

Hračky pre deti ako darček: Vek hrá pri výbere najväčšiu rolu!

- Kategória: Rodina a deti
615
Komentáre vypnuté na Hračky pre deti ako darček: Vek hrá pri výbere najväčšiu rolu!
Hračky pre deti ako darček: Vek hrá pri výbere najväčšiu rolu!Hračky pre deti ako darček: Vek hrá pri výbere najväčšiu rolu!

Hry a hračky deťom pomáhajú spoznávať svet okolo seba, podnecujú ich tvorivosť, predstavivosť, zvedavosť, učia deti myslieť, sústrediť sa, rozvíjajú jemnú i hrubú motoriku, posilňujú rovnováhu i koordináciu pohybov. Tiež majú veľký vplyv na sebavedomie a samostatnosť detí. Podľa čoho vyberať tie „správne“ hračky pre deti?

Na veku záleží

Či už vyberáte hračky pre novorodenca, batoľa, predškoláka alebo školáka, mali by ste sa riadiť povahou a záujmami obdarovaného. Pre menšie deti vyberajte skôr menšie a celistvé hračky, platí, že čím staršie dieťa, tým väčšiu a zložitejšiu hračku zvládne.

Hračky pre tých najmenších – na čo sa zamerať?

Hračky pre deti ako darček: Vek hrá pri výbere najväčšiu rolu!Bábätko od narodenia zhruba do prvého mesiaca veku, nie je schopné sa zatiaľ s ničím vedome hrať. Najviac ho v tomto období zaujímajú rodičia a vlastné telo. Ak plánujete darček pre novorodeniatko, stavte napríklad na kolotoč nad postieľku alebo hrkálku. Od troch mesiacov sa oplatí zamerať na rozvoj zmyslov, zíde sa vám hracia deka s hrazdičkou a rôzne hryzadlá. Polročné dieťa býva už veľmi aktívne, začína sa mu rozvíjať jemná motorika a dieťatko začínajú baviť interaktívne hračky. Vzdelávacie hračky pre deti ako pyramídy s krúžkami, kocky a mnohé iné hračky skvele doplnia obrázkové knihy so zvieratkami. Počas kúpania oceníte hračky do vane, ktoré dokážu dieťaťu dopriať naozaj veľa radosti.

Ročné a staršie deti musíte zabaviť aktívne

Pre ročné dieťa voľte hračky rozvíjajúce koordináciu svalových pohybov a jemnú motoriku: odrážadlá, aktívne chodítka alebo rôzne skákacie zvieratká. Dvojročné a staršie deti sa zvyknú hrávať na piesku alebo vo vode, v tomto veku vedú aj rôzne stavebnice. Stávkou na istotu budú formičky i hračky do vody, zvieratká i modely áut. Predškolákom sa zídu spoločenské hry, stavebnice alebo rôzne kreatívne sady.

V školskom veku deťom doprajte kreatívne kúsky

Keď sa zo škôlkarov stanú školáci, nemali by vám doma chýbať spoločenské hry a hračky kreatívne a náučné, ideálnym darčekom sú hovoriace knihy. Hračky pre tínedžerov by mohli byť hlavolamom, preto stavte na neštandardné kúsky alebo športové potreby podľa záujmov samotného dieťaťa.