Zlato zachraňuje úspory. Čo tie vaše?

Zlato zachraňuje úspory. Čo tie vaše?

- Kategória: Domácnosť a internet
514
Komentáre vypnuté na Zlato zachraňuje úspory. Čo tie vaše?
Zlato zachraňuje úspory. Čo tie vaše?Zlato zachraňuje úspory. Čo tie vaše?

Zlato nie je materiálom iba pre naše rozmary. Dokáže omnoho viac, než len dávať krásu v podobe šperkov. Má schopnosť chrániť náš majetok pred infláciou. Tá naberá na obrátkach a je skutočne rekordná. V septembri dosahovala najvyšší rast za posledných 17 rokov a situácia sa ďalej zhoršuje.

Odborníci zhodne radia, nenechávať v bankách na účtoch peniaze, ale investovať

Na bežnom účte vystačí ponechať maximálne prostriedky na bežné prevádzkové výdaje domácnosti, s ktorými by sme si vystačili na tri až šesť mesiacov. Ostatné prostriedky je potrebné investovať. Čo však ak nie sme žiadny skúsení investori, či sa podobného investovania obávame? Nie ste v sami. Existuje však investícia, ktorá je bezrizikovou – zlato.

Zlato sa ako silný bojovník proti inflácii osvedčilo mnohokrát

Ako prostriedok pre uchovanie hodnoty majetku sa uplatňuje dlhodobo. Dnes, keď už je problém investovať aj do predražených nehnuteľností, začína byť zlato jediným východiskom. Začnete teraz oponovať, že nie ste tak bohatí, aby ste mohli investovať do zlata?

„Predtým bolo bežné, že sa vo veľkom predávali zlaté zliatky s hmotnosťou jedného kilogramu, ale veľká časť spoločnosti zabezpečila svoje financie nákupom zlata už pred rokmi. Teraz z tohto prezieravého kroku ťaží. Dnes investujú do zlata tí, ktorí zaspali, a až teraz si uvedomujú, že čím viac peňazí sa dostáva do obehu, tým rýchlejšie ich úspory strácajú na hodnote,“ komentuje aktuálnu situáciu na trhu s investičným zlatom Pavel Trtík, jeden z najväčších odborníkov na investovanie do zlata na Slovensku a súčasne v Českej republike.

„Nákup zlatých zliatkov je atraktívny predovšetkým pre klientov, ktorí chcú svoje peniaze držať vo svojich rukách a nemajú dôveru v rôzne sporiace programy do zlata. Ľudia nakupujú vo väčšej miere aj malé zliatky váhy 1-5 gramov, ktoré sú dostupné pre každého. Nákup u nás volia kvôli nízkej cene,“ dodáva Pavel Trtík, ktorý behom koronavírusovej pandémii učil Slovákov aj Čechov nakupovať investičné zlato dokonca online. Založil e-shop Zlate-mince.cz a ponúkal i v priebehu lockdownu záujemcom možnosť investovať do zlata. Zatiaľ čo Česi nezaváhali, u nás na Slovensku stále radi nakúpime investičné zlato v kamennej predajni. Navštíviť môžete predajňu v Bratislave na Dunajskej ulici 68, ale Slováci radi navštívia aj brnenskú predajňu v Dom Office Center, či dokonca pražskú predajňu v Obecnom dome.

Ako na investície do zlata?

V prvom rade príliš nepoškuľujte po inom drahom kove. Ani obľúbené striebro vám nedá ten benefit, aký získate zo zlata. Len to je totiž oslobodené od DPH, takže hneď pri jeho nákupe ušetríte 20 %. Platí to však iba pre investičné zlato. To má výhradne dve podoby – zlaté investičné zliatky, známe tiež ako zlaté tehly, a zlaté investičné mince.