Ktorým palivom je najlacnejšie kúriť?

Ktorým palivom je najlacnejšie kúriť?

- Kategória: Domácnosť a internet
1513
Komentáre vypnuté na Ktorým palivom je najlacnejšie kúriť?

Pred sto rokmi sa kúrilo drevom alebo uhlím. Dnes si chceme užívať romantickú atmosféru horiaceho krbu a máloktorá domácnosť používa výhradne tieto zdroje tepla, pretože ich používanie je časovo náročnejšie – drevo treba kúpiť a niekde skladovať, uhlie už nepoužíva takmer nikto. Našťastie dnes existuje viacero druhov paliva, ktorým je možné kúriť – od jeho výberu závisia aj náklady na teplo.

ČÍM KÚRIŤ?

Kachle na drevo lichotia nášmu jaskynnému naturelu, kúrenie peletami má vysokú účinnosť a plyn je najpohodlnejší. V tomto článku nájdete popis jednotlivých druhov zdrojov tepla, aby ste si vedeli vybrať to, ktoré bude najviac vyhovovať vašim potrebám. Kúrenie je celá veda a úspory závisia nielen od ceny paliva, ale aj od izolácie, stavu celej vykoruvacej sústavy, účinnosti kotla a množstva ďalších faktorov. Nedá sa teda jednoznačne odporučiť, ktorý zdroj tepla vás vyjde najlacnejšie. Ak máte dosah k lacnému drevu, kúrte drevom. Ak sa vám nechce v noci prikladať, zvoľte plyn.

DREVO

Kachle a krby na spaľovanie dreva dodajú miestnosti romantický charakter – takýto oheň upokojuje naše zmysly. Praskajúce drevo, suché a hrejivé teplo a tancujúce plamene sú najpôsobivejším stredobodom celého interiéru. Zdrojom tepla je drevo, ktoré si musíte pravidelne kupovať. Jeho spotreba závisí na tom, ako často budete kúriť. Z environmentálneho aj ekonomického hľadiska je podstatné, aby drevo bolo čo najviac vysušené. To znamená, že ho kúpite najneskôr v lete, počas jesene ho skladujete aby preschlo a bolo pripravené na zimu.

Najdôležitejším aspektom kúrenia drevom je údržba krbu a komína. Vzniknutý kreozot je potrebné pravidelne odstraňovať, najlepšie po zime. Návšteva kominára je dôležitá pre bezpečnosť i výkon.

PELETY

Od roku 1980, kedy sa začali používať prvé pelety, už ubehlo veľa času. Nové pece, kachle a krby na pelety sú energeticky efektívnejšie, v niektorých prípadoch spaľujú takmer na 100%, čo z nich robí skvelý a šetrný zdroj pre zimné vykurovanie. Okrem drevených peliet dokážu niektoré druhy krbov spaľovať aj kukuričné pelety ako zdroj alternatívneho paliva.

Pelety sú oveľa čistejšie ako klasické palivové drevo a jednoduchšie sa nimi prikladá. Krby na spaľovanie peliet sú zložitejšie ako kachle na drevo a aby pracovali správne, musia sa v pravidelných intervaloch čistiť. Musia byť pripojené k zdroju elektriky, ktorá sa postará o to, aby sa pelety rozhoreli. Ak by nemali záložný zdroj (batériu), počas výpadku elektrickej energie by nekúrili. Na všetky tieto detaily je potrebné vopred myslieť.

PLYN

Popularita plynových kachlí stúpa, najmä vďaka pohodliu pri ich používaní. Otočením ovládača začnete okamžite kúriť. Veľkou výhodou plynových a peletových kachlí je ich efektivita a čistota. Nie je potrebný žiadny kôš s drevom a pomôckami na podpaľovanie, žiadne zametanie. Jedinou nevýhodou plynu je jeho cena, ktorá má stúpajúci charakter. Plynové kachle sa jednoducho inštalujú a vyžadujú si len odvetranie, nepotrebujú komín. Pri kúpe takýchto kachlí sa informujte o podmienkach ich inštalácie, rôzne modely majú určité odlišnosti.