Latkový, lamelový alebo tanierikový rošt – ktorý si vybrať?

Latkový, lamelový alebo tanierikový rošt – ktorý si vybrať?

- Kategória: Domácnosť a internet, Zdravie & životný štýl
453
Komentáre vypnuté na Latkový, lamelový alebo tanierikový rošt – ktorý si vybrať?
Latkový, lamelový alebo tanierikový rošt – ktorý si vybrať?

Rošt je neoddeliteľnou a dôležitou súčasťou každej postele. Vďaka roštu sa nielenže predĺži životnosť vášho matraca, ale sa vám tiež bude pohodlnejšie spať. Bez roštu by veľmi rýchlo prišlo k deformáciám matraca a navyše by sa z dôvodu absencie odvetrávania začala v matraci hromadiť vlhkosť. Vlhkosť je živnou pôdou pre roztoče a plesne. Rozlišujeme tri základné typy roštov, a to lamelový, latkový a tanierikový. Ktorý si vybrať?

Lamelový rošt

Najpredávanejšie sú lamelové rošty, ktoré sa na prvý pohľad podobajú na latkové. Avšak lamelové rošty sú pružné, a preto poskytujú spiacemu vyšší komfort spania. Lamelové rošty podporujú pružnosť matraca, dobre odvetrávajú a celkovo sú pre isté typy matracov tým najlepším variantom. Ktoré matrace sa hodia k lamelovým roštom? Ide predovšetkým o matrace vyrobené z lenivej a studenej peny, latexový matrac a tiež taštičkové varianty. Lamelový rošt je síce skvelý, ale dávajte si pozor, aby bol vyrobený z čo najväčšieho počtu lamiel – odporúčané minimum je 28 lamiel. Lamelové rošty je možné zakúpiť v pevnom alebo polohovateľnom prevedení. Polohovateľné lamelové rošty vám spríjemnia chvíle v posteli pri čítaní knihy alebo sledovaní televízie. Sú tiež vhodné pre seniorov, ktorí trávia v posteli viac času.

Latkový rošt

Latkový rošt je vyrobený z určitého počtu pevných latiek. Pozor na to, aby rozstupy medzi latkami neboli príliš široké. Veľké medzery sú príčinou rýchlejšieho znehodnotenia matraca kvôli deformácii. Keďže ide o menej komfortný rošt, jeho cena je nižšia ako u lamelového roštu. Kvôli absencii pružnosti sa tento rošt nehodí pod príliš tenké alebo tvrdé matrace. Naopak je vhodný pod matrace latexové a taštičkové. Latkové rošty sú pevné, takže sa nedajú polohovať. Je však možné ich otvárať, vďaka čomu sa dostanete k úložnému priestoru v posteli. Lepší prístup do celého úložného priestoru umožňuje latkový rošt, ktorý sa vyklápa do strany.

Tanierikový rošt

Najvyššiu investíciu do roštu predstavuje tanierikový model. Ide o veľmi pohodlný rošt vyrobený zo segmentov pripomínajúcich tanieriky. Jednotlivé segmenty sa dokážu otáčať rôznymi smermi, čo znamená, že sa dokonale prispôsobia váhe tela. Navyše je v segmentoch možné nastaviť rôznu tuhosť tanierikov. Tanierikový rošt uprednostňujú ľudia, ktorí majú vyššiu váhu alebo skutočne závažné pohybové problémy. Vďaka veľkej variabilite nastavenia tuhosti a tvaru je možné na tanierikový rošt uložiť všetky druhy matracov.