Naučte deti milovať prírodu od malička

Naučte deti milovať prírodu od malička

- Kategória: Rodina a deti
316
Komentáre vypnuté na Naučte deti milovať prírodu od malička
Naučte deti milovať prírodu od malička

Iste si pamätáte svoje detstvo, ktoré ste strávili takmer celé vonku pri hraní so susedmi. V súčasnosti pri pohľade z okna nevidíte na detskom ihrisku takmer žiadne deti. Doba nepraje pohybovým aktivitám a ani času strávenému v prírode. Chcete, aby vaše deti nesedeli celé dni pri počítači? Naučte ich od malička milovať prírodu.

Aj maličké deti sa s vami môžu vybrať na túru

Lásku k prírode musíte u detí budovať už od útleho detstva. Napríklad tak, že zoberiete deti spolu s vami na túru alebo cyklovýlet. Nie je to až tak nereálna činnosť ako si myslíte. Je jasné, že bábätká túru nezvládnu. Ale môžu pozorovať prírodu a vybudovať si k nej vzťah vďaka tomu, že budú v lese s rodičmi. Úplne maličké deti je možné do prírody vziať v detskom cyklovozíku. Vy sa budete bicyklovať a dieťa cez priezory obdivovať zelenú krásu. Bicykle vyložte na nosiče bicyklov na ťažné, vozík prevezú strešné boxy a celá rodina vyrazí za dobrodružstvom. Druhou možnosťou pre väčšie deti, ktoré už dokážu samostatne sedieť, je detský turistický nosič. Nosič je pohodlný pre dieťa i pre vás a vďaka nosiču môžete chodiť po horách hoci aj celý deň.

Väčšie deti zvládnu turistiku aj po svojich

Pozitívny vplyv prírody na psychiku a zdravie bol preukázaný v mnohých štúdiách už pred desaťročiami. Ako však dosiahnuť, aby sa staršie dieťa tešilo na túry tak ako vy? Väčšie deti zvládnu dlhšie prechádzky po svojich. Samozrejme, že musíte vybrať menej náročný terén a nejaký zaujímavý cieľ. Keď sa dieťa bude tešiť na prehliadku zrúcaniny alebo na výhľad z kopca, tak si nebude uvedomovať kilometre v nožičkách.

Edukačné a poznávacie výlety v prírode

Turistiku s deťmi spojte s hrou a poznávaním. Môžete sa pokúsiť vytvoriť zaujímavú hru alebo si edukačné pomôcky zakúpiť. Najviac sa deti zabavia pri hľadaní ukrytých pokladov v lese, pri vytváraní predmetov a zvieratiek z lístia, kameňov alebo vetvičiek, pri naháňačke a napodobňovaní zvukov prírody.

Ako vplýva príroda na zdravie detí

Snaha dostať deti do prírody by mala byť vašou prioritou, pretože pobyt v lese má na deti veľa pozitívnych vplyvov. V prvom rade les pomáha v deťoch budovať predstavivosť. Prechádzka v lese je plná podnetov, ktoré povzbudzujú kreativitu. Zároveň je turistika pohybovou aktivitou, ktorá zlepšuje koordináciu detí, priestorovú orientáciu, buduje rovnováhu a iné motorické schopnosti. Deti sú po prechádzke veselé, nejavia známky agresie a lepšie sa sústredia.