Okná – podľa čoho ich vyberať?

Okná – podľa čoho ich vyberať?

- Kategória: Domácnosť a internet
1689
Komentáre vypnuté na Okná – podľa čoho ich vyberať?

Pri stavbách domov sú okná tým najpodstatnejším výrazovým prostriedkom. Vypovedajú totiž o mnohom: O kvalitách architekta, charaktere stavby aj čase, kedy bola stavba zhotovená. Preto ich výber rozhodne nepodceňujte a dobre si zvážte aj materiál, z akého budú Vaše okná i parapety vyrobené.

Moderné okná, ktoré nesklamú

V súčasnosti sa pri výrobe okenných profilov najčastejšie využíva plast. Stále sú však obľúbené aj drevené okná, t.j eurookná či okná hliníkové. Klasické masívne drevené okná, vyrobené stolárom, sú dnes skôr výnimkou,  inštalovanou predovšetkým do starších vidieckych domov a historických stavieb.

Podstatný však nie je len tvar okna a materiál, z ktorého je okno zhotovené, ale aj jeho členenie, počet krídiel a smer, ako aj spôsob otvárania okna.

Základné požiadavky na kvalitné okná

Okná stavebné otvory nevypĺňajú len ako monolit, v ktorom prevažnú časť plochy tvorí sklo (v súčasnosti sú ideálne moderné izolačné dvojsklá a trojsklá). Podstatný je aj pomer pevných a otváravých častí, spôsob členenia okien, konstrukčné riešenie rámov aj materiál, z ktorého sú vyrobené, spôsob osadenia do stavebného otvoru, sklenená výplň, spôsoby zatienenia okien, životnosť a jednoduchosť ovládania spoločne so spoľahlivosťou daného okna. Toto všetko dohromady robí okno oknom a udáva jeho kvalitu aj našu spokojnosť s daným typom okna.

Výber dobrého okna skutočne neradno podceňovať. Veď vhodne zvolené okná nám dokážu ušetriť až 40 % celkových bežných tepelných strát. Nie je teda vôbec jedno, či „pôjdeme“ pri kúpe do drahších, no spoľahlivých a úsporných eurookien alebo siahneme po tých najlacnejších oknách na trhu.

Umiestnenie okien je podstatné

Je skutočne zásadné uvažovať o tom, kde budú Vaše budúce okná umiestnené.  Rovnako tak dobre zvažujte ich veľkosť, materiál a jeho kvalitu aj spôsob otvárania zvolených okien.

Napríklad pre nižšie tepelné straty je omnoho výhodnejšie umiestniť jedno väčšie okno, než niekoľko menších. Avšak tu neraz narazíme na problém s vetraním. Aj preto sa dnes všetci špičkoví výrobcovia eurookien, ako aj okien z iných materiálov zameriavajú na problematiku mikroventilácie a stavitelia zasa problémy s vetraním riešia rekuperáciou  vzduchu. Škodliviny, nežiadúce mikroorganizmy, alergény a vlhkosť tak odchádzajú von, pričom ale v interiéri ostáva konštantná teplota.

Aj toto teda zvážte ešte predtým, ako sa rozhodnete pre konkrétny typ okien aj ich výrobcu.