Oplatia sa kúpiť lacné pneumatiky?

Oplatia sa kúpiť lacné pneumatiky?

- Kategória: Zaujímavosti
198
Komentáre vypnuté na Oplatia sa kúpiť lacné pneumatiky?
Oplatia sa kúpiť lacné pneumatiky?

Ceny pneumatík sa diametrálne odlišujú. Prémiové pneumatiky vás vyjdú o desiatky a v istých prípadoch o stovky eur viac ako lacné. Majú prémiové pneumatiky naozaj svoju cenu alebo sú len reklamným ťahom? Oplatia sa kúpiť lacné pneumatiky?

Prečo sú pneumatiky drahé?

Možno vás trápi otázka, prečo sú pneumatiky drahé. Prečo nemôžu stáť toľko ako guma na gumovanie. Veď ide vlastne o gumu. Prémiové pneumatiky známych značiek ako Continental alebo GoodYear pred uvedením pneumatík na trh investujú milióny do ich vývoja. Drahé sú tiež testy pneumatík. Prémiová pneumatika po vyjdení z výrobnej linky musí prejsť 20 miliónov kilometrov. Je skúšaná v rôznych podmienkach po celom svete. Až po schválení jej bezpečnosti odborníkmi sa uvedie na trh pre bežného spotrebiteľa. Všetky testy, skúšky a certifikáty niečo stoja. Po testoch môžu gumy dostať označenie pneumatík, na ktorých sú overené a smerodajné informácie.

Lacné pneumatiky nemusia byť zlé

Rozlišujte lacné a lacné pneumatiky. Lacnejšie verzie pneumatík overených značiek môžu byť pre motoristov jazdiacich v miernych podmienkach dobrou voľbou. Ak máte menšie auto a nechystáte sa na preteky, pokojne si kúpte lacnejšie pneumatiky. Neodporúča sa na nich jazdiť dlhé trasy, ale po meste vám budú stačiť. Samozrejme, že sa rýchlejšie opotrebujú, odporúčame do nich kúpiť snímač tlaku pneumatík a pravidelne pneumatiky kontrolovať.

V prípade, že uvažujete o kúpe pneumatík z druhej ruky, je lepšie kúpiť lacné pneumatiky. Ich cena sa takmer vyrovná už používaným. Lacné pneumatiky sa nielen rýchlejšie ojazdia, ale hrozí u nich aj vyššie riziko defektu. Je preto nutné, aby ste s nimi jazdili opatrne. Budete sa musieť zmieriť aj s ich vyššou hlučnosťou a mierne zhoršenými vlastnosťami pri jazde. Niektoré majú vyššiu triedu valivého odporu, takže spotrebujete viac paliva.

Prémiové pneumatiky pre nové autá

Nový automobil je synonymom pôžitku z jazdy. Aby ste tento pôžitok znásobili, investuje do prémiových pneumatík. Je to podobné ako keď kupujete snehové reťaze. Kúpite radšej kovové ako textilné. Nutnosťou sú prémiové pneumatiky u SUV a offroad vozidiel. Drahšie pneumatiky sa vyrábajú s vyššou prímesou kovových častí, takže sú extrémne odolné. Uvezú vyššiu váhu a prejdú stovky kilometrov bez rizika poškodenia. Je u nich nižšie riziko aquaplaningu a v zime šmyku na snehu.

Na záver musíme dodať, že atraktívna cena nie je všetko. Vďaka drahším pneumatikám nepocítite pri jazde otrasy, vozidlo sa lepšie ovláda aj v rizikových situáciách, pneumatiky nie sú hlučné a usporíte na palive.