Overené metódy na odpudenie kún z pozemku

Overené metódy na odpudenie kún z pozemku

- Kategória: Zaujímavosti
664
Komentáre vypnuté na Overené metódy na odpudenie kún z pozemku
Overené metódy na odpudenie kún z pozemkuOverené metódy na odpudenie kún z pozemku

Kuny, na pohľad nenápadné šelmy, môžu spôsobiť nezanedbateľné škody v záhradách, na pozemkoch a priamo v budovách. Ich výskyt vedie nielen k materiálnym stratám, ale aj k riziku šírenia ochorení, ktoré kuny prenášajú. Existuje niekoľko odborne overených metód boja s týmito škodcami. Pri výbere metódy odpudenia kuny je dôležité zvážiť nielen účinnosť, ale aj ekologické a bezpečnostné aspekty. Kombinácia viacerých metód je na ochranu pred kunami najlepším riešením.

Ultrazvukové zariadenia

Ultrazvukové odpudzovače na kuny sú z hľadiska efektivity najviac účinné. Tieto zariadenia vytvárajú vysokofrekvenčné zvuky, ktoré kuna neznesie, ale ľudia a ani zvieratá ich nedokážu počuť. Výhoda týchto zariadení tkvie v tom, že sú malé, prenosné a môžu byť podľa typu umiestnené v domoch, bytoch, ale tiež v záhrade či stodole.

Ultrazvukové odpudzovače na kuny sa vyrábajú s možnosťou dobíjania zo siete i na batérie. Špeciálne odpudzovače do záhrady sa dokonca nabíjajú solárne zo slnečného žiarenia. Elektronické odpudzovače sú malé, takmer ich prítomnosť nezaregistrujete. Dôležité je, aby ste počas kúpy tohto zariadenia overili dosah odpudzovača a v prípade veľkých domov a záhrad kúpili viac zariadení.

Bariéry a pachové odpudzovače

Vytvorenie fyzických bariér a prekážok môže byť účinným spôsobom, ako zabrániť prístupu kún na váš pozemok. Použitie drôtu, ohrady alebo plotov s malými otvormi znemožní kunám vniknutie na pozemok. Nastražiť na kuny môžete tiež pasce a klientky. Po odchytení musíte kunu zaniesť späť do prírody. Ideálne čo najďalej od vášho pozemku.

Za vyskúšanie stoja tiež pachové odpudzovače na báze kapsaicínu. Kapsaicín je látka, ktorá sa nachádza v paprike a je pre kuny veľmi nepríjemná. Kúpiť sa dajú repelenty, ktoré kapsaicín obsahujú. Tieto repelenty sa aplikujú  na oblasti, kde sa kuny pohybujú.

V minulosti sa naši predkovia snažili odpudiť kuny z pozemkov pomocou prírodných pachových stôp. Nie všetky tieto pokusy boli úspešné, ale ak ste zástancami naturálnych prípravkov, skúste vyrobiť spreje a roztoky z olejov. Kuny neznášajú citrusové vône, a preto olej z citróna môže byť efektívnym pachovým odpudzovačom. Stačí nakvapkať olej na vatový tampón a umiestniť ho v blízkosti možných vstupov kún na váš pozemok. Ďalšou možnosťou je mäta. Mäta má silnú arómu, ktorá môže byť pre kuny nepríjemná. Posledným našim tipom je olej z eukalyptu. Opäť ide o veľmi aromatický olej, ktorého zápach kunám prekáža. Vo všetkých prípadoch môžete oleje kvapkať na vatu, staré handry alebo ich rozprašovačom nastriekať na miesta prípadného výskytu kuny.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter