Pred jazdou na dovolenku nezabudnite skontrolovať pneumatiky

Pred jazdou na dovolenku nezabudnite skontrolovať pneumatiky

- Kategória: Zaujímavosti
70
Komentáre vypnuté na Pred jazdou na dovolenku nezabudnite skontrolovať pneumatiky
Pred jazdou na dovolenku nezabudnite skontrolovať pneumatikyPred jazdou na dovolenku nezabudnite skontrolovať pneumatiky

Plánujete letnú dovolenku vlastným vozidlom? Aby ste si mohli dovolenku naplno vychutnať a bezstarostne sa vrátiť domov, je dôležité venovať dostatočnú pozornosť príprave nášho vozidla. Jednou z kľúčových vecí, na ktoré by sme nemali zabúdať, sú pneumatiky. Skontrolované a udržiavané pneumatiky sú základom bezpečnej a pohodlnej jazdy.

Tlak v pneumatikách

Prvým a základným krokom je kontrola tlaku v pneumatikách. Nesprávne nahustené pneumatiky majú vplyv nielen na bezpečnosť jazdy. Letné pneumatiky s nízkym tlakom zvyšujú spotrebu paliva, zhoršujú ovládateľnosť vozidla a predlžujú brzdnú dráhu. Až priveľmi nahustené pneumatiky spôsobujú zníženie priľnavosti k vozovke a rýchle opotrebenie behúňa. Odporúča sa skontrolovať tlak v pneumatikách aspoň raz mesačne a pred každou dlhšou cestou, pričom by ste mali dodržiavať hodnoty uvedené v manuáli vášho vozidla alebo na štítku na dverách vodiča.

Hĺbka dezénu

Ďalším dôležitým parametrom je kontrola hĺbky dezénu. Dezén pneumatiky je kľúčový pre odvod vody z povrchu pneumatiky. Ak budete jazdiť na pneumatikách s ojazdeným dezénom koledujete si tiež o pokutu. Minimálna zákonná hĺbka dezénu je 1,6 mm, avšak odborníci odporúčajú výmenu pneumatík už pri hĺbke 3 mm. Pre letné pneumatiky je optimálna hĺbka dezénu 4 mm, zatiaľ čo pre zimné pneumatiky by mala byť aspoň 5 mm. V zime okrem pneumatík skontrolujte i to, či máte vo výbave snehové reťaze.

Stav pneumatík

Pri kontrole pneumatík by ste mali venovať pozornosť aj ich celkovému stavu. Hľadajte praskliny, rezy, vypukliny či iné poškodenia, ktoré signalizujú oslabenie štruktúry pneumatiky. Akékoľvek viditeľné poškodenie je dôvodom na výmenu pneumatiky, pretože môže viesť k neočakávanému prasknutiu počas jazdy. Sú pneumatiky ojazdené nerovnomerne? Nerovnomerné opotrebenie môže indikovať problémy s nastavením geometrie kolies alebo nesprávny tlak v pneumatikách. Každý test pneumatík preukázal, že pri výmene sezónnych pneumatík je nutné nastaviť aj geometriu kolies.

Rezerva a príslušenstvo

Pred odjazdom na dovolenku nezabudnite skontrolovať aj rezervnú pneumatiku. Uistite sa, že je v dobrom stave a má dostatočný tlak. Mnoho vodičov na túto kontrolu zabúda, no rezervná pneumatika je v prípade núdze vašou poistkou. Okrem toho by ste mali skontrolovať, či máte vo vozidle potrebné náradie na výmenu pneumatiky ako je zdvihák, kľúč na matice a ďalšie príslušenstvo.

Autor: Gabriela Kudláčová