Šedý zákal sa rozvíja pomaly: Odhalí ho pravidelná prehliadka

Šedý zákal sa rozvíja pomaly: Odhalí ho pravidelná prehliadka

- Kategória: Zdravie & životný štýl
1218
Komentáre vypnuté na Šedý zákal sa rozvíja pomaly: Odhalí ho pravidelná prehliadka

V poslednej dobe sa so šedým zákalom stretávajú čoraz mladší pacienti. Kým v minulosti sa na šedý zákal operovali najčastejšie ľudia na 65 rokov, dnes sú to o desať i viac rokov mladší. Šedý zákal sa rozvíja pomaly, preto sa neoplatí podceňovať pravidelné preventívne prehliadky u očného lekára. Môže vám zachrániť zrak a odhaliť aj iné zdravotné problémy.

Zdravé oko má priehľadnú šošovku

V prípade zdravého oka je šošovka nachádzajúca sa v jeho vnútri priehľadná. Práve vďaka tomu cez ňu svetlo môže prechádzať a lámať sa v mieste najostrejšieho videnia, teda v žltej škvrne, ktorá obsahuje najviac svetlocitlivých buniek. V šošovke, keďže je súčasťou živého organizmu, prebiehajú aj metabolické procesy. Pokiaľ sa v nej nachádza nedostatok ciev odvádzajúcich splodiny z látkovej premeny, tieto splodiny sa v nej usádzajú. Šošovka sa postupne začne kaliť, čím sa obmedzuje aj prienik svetla.

Neviditeľný sivý zákal

Šedý zákal nie je v počiatočných štádiách viditeľný voľným okom. Mení sa to až v neskoršom štádiu, keď dochádza k tzv. bielemu sivému zákalu. Na zreničke vtedy vidno biely fľak, ktorý sa kedysi označoval ako beľmo. Už v tomto štádiu je oko slepé.

Čo voľné oko nevidí, odhalia lekárske prístroje, preto by ste mali prehliadku u očného lekára absolvovať pravidelne, aspoň raz ročne. Dajte pozor aj v prípade, že ste zbadali zmenu vnímania odtieňov bielej farby alebo ak nevnímate rozdiely medzi farbami alebo kontrast medzi písmom a podkladom. 

Jediným riešením je operačný zákrok

Naozaj jedinou možnosťou, ako sa šedého zákalu dá zbaviť, je operácia. Nepomáhajú kvapky, masti ani lieky. Kedysi sa k operácii šedého zákalu pristupovalo až v čase, keď už bol zrelý. Dnes, keďže je precízne videnie absolútne nevyhnutné pre každodenné aktivity, sa k zákroku pristupuje už pri prvých prejavoch spôsobujúcich diskomfort.

 

Zdroj foto: Pixabay.com