3 spôsoby, ako sa lepšie postarať o pneumatiky počas zimy

3 spôsoby, ako sa lepšie postarať o pneumatiky počas zimy

- Kategória: Domácnosť a internet
943
Komentáre vypnuté na 3 spôsoby, ako sa lepšie postarať o pneumatiky počas zimy

Pneumatiky na vozidlách sú ovplyvnené meniacimi sa ročnými obdobiami. To platí predovšetkým vtedy, keď je vonku zima a tuhé mrazy. Parkovanie v garáži cez noc môže pomôcť, avšak množstvo ľudí ku garáži prístup nemá. Auto tak ostáva vonku v noci, počas najstudenšej časti dňa. Vodičom neostáva nič iné, ako sa len lepšie starať o svoje pneumatiky a auto celkovo.

Tu je niekoľko tipov, ako môžete ochrániť svoje pneumatiky pomocou troch jednoduchých tipov.

Vymeňte pneumatiky včas

Pokiaľ žijete na strednom alebo severnom Slovensku, kde je sneženie častejšie, stojí za pouvažovanie, aby ste letné pneumatiky zamenili za zimné už v predstihu. Zimné pneumatiky, ako pneumatiky continental, majú pevnejšie vzory dezénu, ktorý znižuje riziko kĺzania a šmýkania na ceste.

Niektoré majú dokonca kovové časti, ktoré sa uchytia na ceste počas zlých cestných podmienkach. Sú taktiež vyrobené z iného druhu gumy, ktorá ostáva tuhšia pri nízkych teplotách. Na druhú stranu, testy pneumatík ukázali, že letné alebo dokonca celoročné pneumatiky majú tendenciu byť mäkšie potom, čo sa zahrejú.

Preskúmajte závity

Niektorí šoféri nepoužívajú zimné pneumatiky, ale celoročné. Pokiaľ to platí aj pre vás, je dôležité, aby ste skontrolovali závit na pneumatikách, pokiaľ je vonku už príliš zima. Pokiaľ čakáte na to, kým príde prvý sneh, môžete zistiť, že jazdíte na ojazdených pneumatikách. To spôsobí, že auto sa bude šmýkať a kĺzať po ceste. Je to veľmi nebezpečné nielen pre vás, ale aj pre šoférov okolo, tak si buďte istý, že ste skontrolovali závity ešte predtým, než začala zima.

Kontrolujte pravidelne tlak

Mrazivé teploty spôsobujú, že tlak pneumatík klesá. Toto môže byť nebezpečné, pretože môže spôsobiť nerovnomerné nosenie pneumatík, čo vedie k poškodeniu, ktoré si bude vyžadovať náhradu. Taktiež môže dôjsť k prasknutiu pneumatiky, keďže pneumatika nemá správny tlak. Riskujete taktiež pri brzdení, keďže vozidlo sa nespráva rovnako predvídateľne pri nízkom tlaku pneumatík.

Výmena pneumatík je každým rokom pravidelne diskutovanou témou. Je z časti povinná zákonom a z časti je na vlastnom uvážení vodiča. Rozhodne by ste však nemali čakať iba na moment, až to bude zákonom povinné. Zimné pneumatiky dokážu významne znížiť riziko nehody na zimných cestách.