5 spôsobov, ako matrace ovplyvňujú náš život

5 spôsobov, ako matrace ovplyvňujú náš život

- Kategória: Domácnosť a internet
2084
Komentáre vypnuté na 5 spôsobov, ako matrace ovplyvňujú náš život

Aj napriek tomu, že takmer tretinu života strávime spaním, mnohí z nás nemajú vo svojej spálni vytvorené ideálne podmienky pre spánok. Základným a najčastejším problémov bývajú matrace. Nejde o to, že nevieme, aké sú pre zdravý spánok dôležité. V nedávnom výskume, ktorý organizovala nezisková organizácia Spojených štátoch Amerických, National Sleep Foundation, až 92 % respondentov uviedlo, že pohodlné matrace sú pre kvalitný odpočinok viac ako dôležité. Tiež sa priznali, že sú v častom pokušení zvoliť si cenovo výhodnejší model, aj keď im nezaručuje adekvátny komfort.

Vedeli ste však, že pokiaľ sa dobre vyspíte, nenabíjate sa tak iba energiou, no zlepšuje sa aj Vaša pamäť, obranyschopnosť, spaľovanie tukov a psychické rozpoloženie? Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že ak sa dobre vyspíte, budete žiť dlhšie. Naozaj sa teda oplatí na matracoch šetriť? Nesprávne zvolený či preležaný matrac môže spôsobovať bolesti hlavy a chrbtice. Ráno sa tak prebúdzate unavenejší, než ste si večer líhali. Pozrime sa teraz spoločne na 5 spôsobov, ako môžu matrace ovplyvniť Váš spánok i celkové zdravie.

1.      Správny matrac eliminuje stres

Jedna z mnohých štúdií týkajúcich sa zdravého spánku dokázala i to, že kvalitný matrac nielenže zvýši spánkové pohodlie, no zníži tiež fyzické bolesti a psychické preťaženie spôsobené stresom. Testovaných bolo 59 zdravých mužov a žien, ktorí spali 28 po sebe nasledujúcich nocí na svojich klasických matracoch, no následne nastúpili na ďalší 28 dňový cyklus, kedy im boli pridelené nové, stredne pevné matrace. Po ukončení boli požiadaní, aby ohodnotili stresové faktory, ako je napríklad znepokojenie, negatívne myšlienky, nervozita, podráždenosť, bolesť hlavy, chvenie a podobne. Väčšina uviedla, že spánok na nových matracoch viedol k významnému zníženiu stresu.

2.      Alergické reakcie

Roztoče, mikroskopické stvorenia, ktoré sa živia odumretými časťami tela, sa nachádzajú aj v našej posteli. Milióny ľudí sú alergické na tieto potvory, ktoré spôsobujú problémy najmä jedincom s astmou. Časté pranie obliečok a vankúšov v horúcej vode môže pomôcť zbaviť posteľnú bielizeň nechcených alergénov. No určite sa oplatí zakúpiť si antialergické matrace, pričom nezabúdajte ani na ich pravidelné hĺbkové čistenie. Alergici by mali matrace častejšie meniť.

3.      Fixácia na mäkký matrac

Nepoznáme žiadnu štandardizovanú definíciu ohľadne toho, pre koho sú vhodné mäkké a pre koho zase tvrdé matrace. Obéznejší človek môže vnímať istý model ako mäkký matrac, kým pre štíhlejšieho to bude tvrdý. Ultra pohodlné ponuky predajcov sú síce fajn, no nie je isté, či budú vyhovovať každému. Na matraci je potrebné stráviť aspoň 20 minút, aby ste vedeli posúdiť, či je pre Vás ten správny. Úplne ideálne by bolo, keby ste mohli na ňom spať aspoň jednu noc. Otestujete tak celkový komfort a presvedčíte sa, ako ste sa na ňom vyspali.

4.      Zjavné varovné signály

Pokiaľ sa deň čo deň prebúdzate bez elánu, s bolesťami chrbta, mrzutý a zničený, je zrejmé, že niečo nie je v poriadku. Cítite na svojom matraci preležané miesta? Je deravý, prípadne Vás tlačí pružina? Pokiaľ ste sa už dávno dobre nevyspali, mali by ste prehodnotiť investíciu do kúpy nového matracu. Skutočne sa nemusíte viac takto trápiť, uvidíte, že nový matrac dá Vášmu životu nový rozmer.

5.      Matracová kancelária

Odborníci sa zhodujú v tom, že v spálni by mal byť vyhradený priestor zvlášť pre spánok a zvlášť pre sex. V žiadnom prípade tu však nie je miesto pre prácu. Inak by sa mohlo stať, že mozog bude očakávať reakciu na firemné e-maily, kým Vy by ste už chceli ísť spať. Elektronika určite do spálne nepatrí, neberte si preto so sebou na matrac notebook či mobil. Vyžarovanie a osvetlenie, ktoré z nich vychádza, sú pre spánok obzvlášť nebezpečné, pričom sa to prejaví na dlhšom zaspávaní a častom prebúdzaní sa počas noci.

Veríme, že nepatríte k tej väčšine, ktorá si síce dôležitosť pohodlného matraca uvedomuje, ale ignoruje ju. Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu nového produktu, k dispozícií je aj zásielkový obchod decoDoma, kde si určite z pestrej ponuky výrobkov vyberiete to najlepšie.

 

Foto: decodoma.sk