Ako a prečo sa rozhodnúť pre daný typ okna

Ako a prečo sa rozhodnúť pre daný typ okna

- Kategória: Domácnosť a internet
1477
Komentáre vypnuté na Ako a prečo sa rozhodnúť pre daný typ okna

Pri výbere nových okien zaváži mnoho faktorov. Čo rozhoduje je cena okna, kvalita, naše osobné preferencie a v neposlednom rade vlastnosti jednotlivých typov okien. Ako a prečo zvoliť plastové okná, eurookná z kvalitného dreva alebo okná hliníkové?

Plastové okná – áno/nie?

Plastové okná sa tešia veľkej obľube. Istotne aj pre ich dlhú životnosť a minimálnu údržbu.  Skutočne sú nenáročné, veď okrem štandardného umytia si nevyžadujú žiadne ďalšie úkony, aby sa zachovala ich pôvodná farba či vzhľad. Skvelo odolávajú vplyvom počasia, nehrdzavejú, sú zárukou dobrej tepelnej aj zvukovej izolácie a dobre držia tvar. A v neposlednom rade sú plastové okná, na rozdiel od iných druhov okien, cenovo najprijateľnejšie.

V ich prospech hrá aj farebná variabilita, možnosť prispôsobiť si vonkajšie či vnútorné rámy okien podľa seba, kombinovať biely plast s inými odtieňmi, prípadne si zvoliť imitáciu dreva, vďaka čomu plastové okná skvelo doplnia aj drevené interiérové dvere či nábytok. Oproti eurooknám ale nie je potrebná nijaká špeciálna starostlivosť.

Drevené eurookná a ich najväčšie výhody

Pre všetkých, ktorí bývajú v staršom dome, prípadne v dome s ľudovým motívom sú zrejme kvalitné drevené okná voľbou číslo jeden. Nejde však len o tradície, súčasné drevené okná totiž disponujú výbornými fyzikálnymi vlastnosťami, ktoré môžu smelo konkurovať aj oknám plastovým. Čo naopak od kúpy drevených okien odráza, je ich vyššia cena, v priemere stoja o 20 percent viac ako okná z plastu. Vyššiu cenu má na svedomí cena materiálu, vyrábajú sa totiž z europrofilov, preto sa aj po novom nazývajú eurookná.

Za najväčšie plusy eurookien možno označiť to, že sú zhotovené z prírodného materiálu, pri dostatočnej starostlivosti dosahuje aj 100–ročnú životnosť (avšak je nevyhnutná renovácia lakmi aspoň raz za päť rokov), pôsobia za každých okolností esteticky, skrátka dýchajú teplom domova. Eurookná majú taktiež skvelé tepelnoizolačné a akustické vlastnosti.

Obľúbené hliníkové okná verzus eurookná

A čo moderný hliník? Ten sa dlhú dobu považoval výlučne za priemyselný materiál, avšak v súčasnosti je čoraz preferovanejší aj pri onách do bytov či domov. Hodí sa najmä na moderné typy budov, výborne vyzerá v kombinácii s veľkými zasklenými plochami. V prospech hliníkových okien hrá aj pestrá paleta farieb profilov, ako aj to, že hliník nehrdzavie a zachováva si stály vzhľad. V porovnaní s plastovými či drevenými oknami sú však tieto okná stále o dosť drahšie. Ak však u Vás pri výbere okien nezohrávajú hlavnú úlohu financie, ale dbáte skôr na to, aby okná vizuálne „neodbíjali“ od Vašich interiérových dverí či celkového zariadenia vnútorného priestoru Vášho domu alebo bytu, zrejme sa rohodnete pre eurookná alebo trendy hliníkové okná.

 

Autorské právo: piovesempre / 123RF Reklamní fotografie