Ako udržať pod kontrolou riasy v záhradnom jazierku

Ako udržať pod kontrolou riasy v záhradnom jazierku

- Kategória: Domácnosť a internet
2564
Komentáre vypnuté na Ako udržať pod kontrolou riasy v záhradnom jazierku

Riasy v jazierku sú jedným z problémov, ktorými sa musí každý majiteľ záhradného jazierka pravidelne zaoberať. Tento článok sa venuje rôznym faktorom, ktoré ovplyvňujú rast a rozmnožovanie rias v jazierkach a pomôže vám získať vedomosti, ako udržať riasy pod kontrolou.

Riasy v jazierku patria do skupiny rastlín, ktoré patria medzi jedny z najstarších na svete. Podieľajú sa na fotosyntéze a pre svoj rast spotrebúvajú z vody živiny a CO2. Majú jednoduchú štruktúru bez koreňov, stoniek a listov.

V jazierkach sa najčastejšie stretnete s vláknitými a plávajúcimi riasami. Počas dňa využívajú slnečné svetlo a produkujú kyslík pričom v noci kyslík z vody spotrebúvajú pre svoj nepretržitý rast.

Ako ich teda udržať pod kontrolou?

Kvalitné vybavenie

Prvým z dôležitých faktorov pre kontrolu rastu rias je použitie kvalitného a vhodného vybavenia pre vaše jazierko. Jazierkové čerpadlo by malo byť schopné prečerpať aspoň polovicu objemu vody jazierka. V prípade, že máte v jazierku ryby, je potrebné počítať s výkonnejšou filtráciou. V takomto prípade je vhodné prečerpať celý objem jazierka približne každú hodinu.

Okrem prečerpávania vody je potrebné myslieť na kvalitnú filtráciu vody, pričom filter musí byť v prevádzke neustále. Na výber je viacero typov filtrácie, takže najlepšie je poradiť sa s odborníkmi a vybrať taký, ktorý sa najlepšie hodí pre vaše konkrétne podmienky.

Správna konštrukcia jazierka

Ďalším faktorom na zváženie pre udržanie kvalitnej vody v jazierku je jeho správna konštrukcia. Ako uvádzajú odborníci na ich stavbu, jazierko by malo mať zhruba 40 % povrchu nad svojou najhlbšou zónou, 30 % nad strednou hĺbkou a zvyšných 30 % nad jeho najplytšou časťou.

Jednotlivé plochy dna by mali byť prepojené šikmými svahmi, aby bolo možné čo najjednoduchšie odstrániť nečistoty z dna. Na odstránenie nečistôt z hladiny je potrebné využiť skimmre, ktoré dokážu odstrániť zhruba 80 až 90 % nečistôt z hladiny.

Nakoľko nečistoty predstavujú potravu pre riasy, ďalšou dôležitou vecou je zamedzenie prenikaniu dažďovej vody a vody zo zavlažovania, ktorá preteká z okolia po tráve a hline do jazierka. Takto totiž do jazierka prináša kopu organického odpadu ktorá poskytuje živiny pre rast a rozmnožovanie rias.

Správna údržba

Táto činnosť je potrebná nielen kvôli riasam, no správna údržba jazierka je ďalším z faktorov, ktoré sú pre kontrolu rias dôležité. Hromadenie nečistôt je prirodzené pre každé jazierko, pričom určité množstvo odpadu v ňom bude vždy a pri správnej údržbe by nemalo spôsobovať problémy. Dôležité je udržať jeho množstvo pod kontrolou a jazierko pravidelne od nečistôt vyčistiť.

Správny pomer rastlín

Správnym výberom rastlín, ktoré vysadíte do jazierka, môžete tiež kontrolovať riasy v jazierku. Rastliny spotrebúvajú živiny, ktoré pre svoj rast potrebujú aj riasy a v prípade, že máte v jazierku vysadené aj lekná, zamedzujú aj prenikaniu slnečného svetla do vody a tak obmedzujú fotosyntézu rias.

Odstraňovanie rias v jazierku

V prípade, že sa už premnožili, máte k dispozícii niekoľko metód na likvidáciu rias v jazierku.

    • mechanické odstraňovanie sieťkou, škrabkou a pod. (namáhavé, len dočasný účinok)
    • chemické prostriedky (pozor, môžu kontaminovať studňu a otráviť ryby)

 

  • jačmenná slama (nestabilné výsledky)

 

  • biologická kontrola

Pamätajte, že ryby v jazierku a ich potrava pridáva živiny do jazierka, ktoré využívajú na svoj rast aj riasy. Neprežeňte to preto s počtom rýb v jazierku, neprekrmujte ich a nadimenzujte filtráciu vody tak, aby stíhala udržať vodu dostatočne čistú.