Ako sa starať o vírivku

Ako sa starať o vírivku

- Kategória: Zdravie & životný štýl
490
Komentáre vypnuté na Ako sa starať o vírivku
čistenie a údržba vírivkyčistenie a údržba vírivky

Oddych v teplej vode vo vírivke je jeden z najpríjemnejších druhov relaxu a vďaka dostupným nafukovacím modelom si ho môžete dopriať aj doma. Kúpa vírivky je však iba prvý krok – údržba a starostlivosť sú rovnako dôležité, aby ste predišli nepríjemným prekvapeniam. Ak sa však dobre pripravíte, nejde o nič komplikované. Okrem toho, moderné nafukovacie vírivky sú jednoduché na inštaláciu, údržbu a prípadný presun, čím zmizne časť starostí.

Kam umiestniť vírivku

Či už chcete relaxovať v interiéri alebo v exteriéri, potrebujete vírivku umiestniť na vhodné miesto. Nutnosťou je pevný a rovný povrch, ktorý dokáže udržať vysokú váhu vírivého bazéna a vody, ktorá sa pohybuje v stovkách kilogramov (cca 670 kg a často aj viac, než 1000 kg).

Ak umiestnite vírivku v exteriéri, je dobré dať ju do závetria (voda sa ochladzuje pomalšie, čo šetrí energiu), ďalej od pozemného aj nadzemného elektrického vedenia a s jednoduchým prístupom pri opravách a údržbe.

Umiestnenie v interiéri je trochu komplikovanejšie, keďže musíte dbať na vysokú vlhkosť, ktorá použitím vírivky vzniká. Zaistite si preto ventiláciu a povrchy odolné voči vlhkosti.

Inštalácia vírivky

Inštalácia vírivky sa líši v závislosti na type a konkrétnom modeli, preto odporúčame konzultáciu s odborníkom. Nafukovacie vírivé bazény však môžete nainštalovať aj sami podľa manuálu. Stačí ju umiestniť na vhodný povrch, nafúknuť, správne napojiť systém vyhrievania a trysiek a naplniť vodou, ktorá však musí byť vhodne chemicky ošetrená.

Chémia vody

Ak voda nemá adekvátne zloženie, môže spôsobiť zdravotné problémy a poškodiť vírivku. Budete potrebovať príslušenstvo. Odporúčame zakúpiť si testery, prípravky na zvyšovanie a znižovanie pH (ideálna hodnota pH je 6,8 – 7,2). Vodu treba aj pravidelne “šokovať, teda prečistiť a ochrániť pred škodlivými chemikáliami, riasami a mikroorganizmami, a to za pomoci spustenia oxidácie. Vodu nezabudnite ani pravidelne vymieňať – pri pravidelnom používaní aspoň raz za dva mesiace.

Čistenie a údržba vírivky

Znečistená vírivka je rajom pre škodlivé baktérie a mikroorganizmy. Po každom použití sa preto oplatí vydrhnúť ju jemnou handrou. Po niekoľkých použitiach prečistite filter vodou, prípadne čistiacim sprejom. Raz za pár mesiacov sa odporúča generálna údržba – vypustiť a vydrhnúť vnútro vírivého bazéna a trysky (prípadne potrubie) a skontrolovať elektrické vedenie. Pri bežnom znečistení vám postačí mäkká handra a čistiaci prostriedok určený na vírivky. Ak zaznamenáte zmenu farby vody či zápach, je to jasný signál. A čím viac vírivku používate, tým častejšie myslite na údržbu.

Môže to znieť náročne, ale s trochou praxe si údržbu osvojíte a budete si užívať relax v domácej vírivke od Marimex.