Patenty z minulosti, ktoré aj dnes stoja za pozornosť

Patenty z minulosti, ktoré aj dnes stoja za pozornosť

- Kategória: Domácnosť a internet
1704
Komentáre vypnuté na Patenty z minulosti, ktoré aj dnes stoja za pozornosť

Na svete je množstvo patentov, ktoré sa nikdy neujali, hoci boli vynálezcovia presvedčení o ich jedinečnosti. Kto alebo čo vlastne rozhoduje o tom, že jeden patent sa ujme a ďalší celkom pohorí? My Vám predstavíme patenty a vynálezy 20. storočia, ktoré rozhodne stoja za našu pozornosť.

Patent nad patenty

V 50. rokoch minulého storočia vynašiel istý pán Konrad Zuse prvý počítací automat. Tento kreatívny vynález  dokázal riešiť matematické úlohy na základe programu a bez preháňania možno povedať, že šlo o predchodcu dnešných počítačov.

V rovnakom období sa objavili aj prvé dvojdielne plavky. Bolo to vo Francúzsku a ako asi predpokladáte, vzbudili primeraný rozruch, u niekoho až pohoršenie. Práve odtiaľ pochádza aj ich názov – bikiny, podľa súostrovia v Tichom oceáne, na ktorom Američania v tej dobe uskutočnili jadrový výbuch.

A v Spojených štátoch amerických sa začali používať dlhohrajúce platne.

Vynálezy, ktoré nezapadli prachom

O desaťročie neskôr, v rozmedzí rokov 1960 až 1970 zasa Američania vynašli kreditné karty na stravovanie. Ako správne tušíte, lístky, za ktoré sa mohli pracujúci občania naobedovať, sa rýchlo ujali v nejednej reštaurácii či bufete po celých štátoch. Toto bol skutočne veľmi užitočný vynález, a tak jeho vynálezcu rozhodne potešila exkluzívna ochranná známka, ktorá mu zabezpečila práva a zisky z jeho používania. A v prípade, že ju nemal, veľká, preveľká škoda, jeho škoda.

V šesťdesiatych rokoch 20. storočia vyrobila firma Regency prvý tranzistor. Toto rádio už viac nebolo potrebné zahrievať alebo naopak chladiť a bolo veľmi praktické – zmestilo sa aj do tašky. Klobúk dolu pred týmto nápadom!

A aby toho na jedno desaťročie nebolo málo, do vesmíru sa vypustil aj prvý telekomunikačný a televízny satelit. Na svedomí to mala americká telekomunikačná spoločnosť AT&T.

V Japonsku pre zmenu začal premávať superrýchly vlak, ktorý dokázal už v tom čase prekonať trať dlhú 515 kilometrov medzi mestami Tokio a Osaka za asi tri a pol hodiny.

Áno, dobre čítate, bolo to v 60. rokoch minulého storočia. Nuž, čo narobíme, Japonci sú predsa len o čosi pred nami, aspoň pokiaľ ide o pokrok a vynálezy.