Ako vybrať kolobežku pre dospelých

Ako vybrať kolobežku pre dospelých

- Kategória: Zdravie & životný štýl
1532
Komentáre vypnuté na Ako vybrať kolobežku pre dospelých

Kolobežka je každým rokom čoraz populárnejšia. Už to nie je iba hračka pre deti, ktorú využívajú na zábavnú jazdu. Využíva ju čoraz viac dospelých, ktorí ju považujú za vhodnú alternatívu namiesto MHD alebo bicykla cestou do práce. Pokiaľ aj vy uvažujete nad kúpou a neviete si poradiť, prečítajte si nižšie uvedený článok, ktorý vám poradí pri výbere kolobežky.

Väčšina dospelých si kupuje kolobežku pre jeden alebo viacero dôvodov:

 • víkendový oddych alebo šport,
 • denné dochádzanie do práce alebo ako dopravný prostriedok po meste.

Čo treba zohľadniť pri kúpe

 Na základe dvoch vyššie uvedených dôvodov treba myslieť pri kúpe na tri hlavné veci:

 1. a) praktickosť/pohodlnosť: ako ľahko alebo ťažko sa dá s kolobežkou manipulovať počas dňa,
 2. b) výkon: ako rýchlo alebo ďaleko sa kolobežka dostane s každým odrazením,
 3. c) pohodlnosť/kvalita jazdy: aké pohodlné je kolobežku tlačiť.

Technické vlastnosti

Tri hlavné dôvody uvedené vyššie sú priamo ovplyvnené technickými vlastnosťami kolobežky. Hlavné technické vlastnosti kolobežky pre dospelých sú:

 • veľkosť kolesa,
 • kvalita ložísk,
 • veľkosť dosky,
 • skladací mechanizmus,
 • zavesenie,
 • bicyklové brzdy (alebo ich absencia),
 • ďalšie príslušenstvo (stojan),
 • celková kvalita vybudovania.

Poznaním výhod a nevýhod vlastností v týchto funkciách vám pomôže rozhodnúť sa, ktoré vlastnosti si vybrať v kontexte denného dochádzania v porovnaní s víkendovou jazdou.

3 hlavné dôvody

To, akú kolobežku si zvolíte záleží od toho, ako ju chcete používať. Medzi tri kľúčové vlastnosti, nad ktorými treba uvažovať je využitie, výkon a pohodlie. Je veľmi pravdepodobné, že si bude môcť zvoliť iba dva a spraviť kompromis pri treťom. Takže sa musíte rozhodnúť, čo je pre vás najdôležitejšie.

Využitie

Ak je priorita využitie a používanie kolobežky na dennú dopravu, vyberte si ľahkú a prenosnú kolobežku s kvalitnými a malými kolesami. Je to dôležité, pokiaľ je vaša cesta krátka a musíte svoju kolobežku nosiť vo verejnej doprave.

Výkon 

Pokiaľ je pre vás dôležitý výkon a rýchlosť, vyberte si kolobežku s veľkými kolesami, nízkou doskou, ľahkou váhou a vysoko kvalitnými ložiskami, preferovane bez zavesenia.

Pohodlie

Ak ste si zvolili pohodlie, vyberte si kolobežku s veľkou a nízkou doskou, veľké kolesá a so zavesením. Po prípade ešte môžete zvážiť výber elektrokolobežky. Súčasná technológia už dnes naplno umožňuje využívanie elektriny a minimalizovanie námahy. Kvalitné elektrokolobežky, ako napr. Xiaomi kolobežka, sú vhodné, ak bývate trochu ďalej a chcete si trochu pomôcť pri každodennom cestovaní.

Pokiaľ testovacia jazda nie je možná ak napr. kupujete kolobežku cez e-shop, vyberte si vždy známu medzinárodnú značku. Ak môžete, kúpte kolobežku od lokálneho distribútora alebo autorizovaného predajcu, ktorý môže predĺžiť záruku na produkt.