Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci – dajte si na nej záležať

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci – dajte si na nej záležať

- Kategória: Domácnosť a internet
1625
Komentáre vypnuté na Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci – dajte si na nej záležať

Zamestnávateľ musí zabezpečiť pre svojich zamestnancov bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. Tak hlása čl. 36 Ústavy Slovenskej republiky, takže nejde len tak o „hocijaký“ zákon, je to dokonca zákon ústavný. Tak ako vonkajšie rolety chránia okno pred slnečnými lúčmi, tak by mal každý zamestnávateľ myslieť na ochranné pracovné okuliare pre svojich pracovníkov. Samozrejme za predpokladu, že vykonávajú takú prácu, ktorá sa si to vyžaduje. Programátor, ktorý pracuje iba s počítačom, väčšinu svojho času takéto okuliare nepotrebuje. Iba vtedy, keď sa niečo nedarí a buchne po klávesnici tak, že lietajú písmenká.

shutterstock_89787757

Čo je BOZP

BOZP alebo aj Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je vytvorenie takých podmienok, vďaka ktorým je riziko pracovného úrazu či ohrozenie zdravia pracovníka minimalizované. Tým, kto je zodpovedný za BOZP sú práve zamestnávatelia. Musia sa starať o technologické, technické, organizačné, ale aj  personálne opatrenia, ktoré znížia nebezpečenstvo možného úrazu na pracovisku. To znamená, že musia zabezpečiť pracovné odevy a iné ochranné prostriedky, školiť svojich zamestnancov o BOZP, postarať sa o to, aby boli dodržiavané nariadenie a podobne.

 

Pre každé prostredie platia iné podmienky

Tie isté pravidlá BOZP neplatia pre strojárenskú dielňu a zároveň aj pre kancelárske priestory. Bolo by nezmyselné, aby účtovníčka pracujúca s počítačom nosila pracovné rukavice, ktoré potrebujú tí, ktorí pracujú so sústruhmi a podobnými mašinami. Chcete pre svojich zamestnancov zabezpečiť naozaj kvalitné ochranné pomôcky? Navštívte stránku Elstrote.sk, ktorá sa o vašich zamestnancov postará. Ich pýchou okrem rukavíc či montérok je pracovná obuv, ktorú si spoločnosť vyrába sama. Chcete si byť istý, že vaši zamestnanci budú dobre chránení? Postarajte sa o to  spoločne s Elstrote.sk.