Čo je to glycerín a ako sa dá využiť

Čo je to glycerín a ako sa dá využiť

- Kategória: Zdravie & životný štýl
2865
Komentáre vypnuté na Čo je to glycerín a ako sa dá využiť

Glycerín je prírodný produkt s zvláčňujúcimi a hydratačnými účinkami na pokožku. Jeho účelom je pohlcovať vlhkosť zo vzduchu a udržovať ju hydratovanú. Okrem toho zvlhčuje pokožku a vlasy bez toho, aby navodil pocit mastnoty. Dá sa však taktiež použiť ako dezinfekčný gél. 

Dlhá história v odvetví kozmetiky

Glycerín je možné použiť ako starostlivosť pre celé telo. Je využívaný v prípravkoch určených na psoriázu, ekzémy, popáleniny, alebo preležaniny. Jeho názov bol odvodený z dvoch hlavných vlastností – sladkej chuti a významnej viskozity. Názov je tvorený z gréckeho slova glykys a latinského cera, ktoré sa prekladajú ako sladký a vosk.

Glycerín je hygroskopická bezfarebná viskózna kvapalina sladkej chuti, ktorá nemá žiadny zápach. Vo svojom zriedenom stave sa využíva na zvlhčenie pokožky a slizníc. Je to vďaka tomu, že viaže atmosférickú vlhkosť, ktorú prenáša do kože. Vo svojej čistej forme (nezriedenom stave) však odčerpáva z pokožky vlhkosť a vysúša ju. Vo vode, alebo v alkohole sa rozpustí, v alkohole však nie.

Hlavný zdroj glycerínu sú prírodne tuky, kedy sa vyskytuje v rastlinách a živočíchoch, ako aj u človeka. V rámci farmaceutiky sa často používa ako nosič aktívnych látok, kedy slúži na prenos liečiva na miesto pôsobenia, čím sa zlepšuje aplikovanie lieku.

Ďalej sa dá taktiež použiť aj ako dezinfekčný prostriedok. Stačí ho skombinovať s 1 litrom čistého alkoholu a 3 % peroxidu vodíka. Všetky tieto ingrediencie má dostupné ako chemikálie eshop, poprípade ich nájdete v lekárni a drogérii.

Pokiaľ však v súčasnej situácii nechcete ísť osobne do kamenného obchodu, využite nákup online. Glycerin je možné zakúpiť v e-shope Alchimica, ktorý sa venuje distribúcii chemikálii kompletného sortimentu renomovaných svetových firiem.

Ďalšie využitie glycerínu

Glycerín sa dokáže taktiež využiť spolu s akýmkoľvek olejom na hydratáciu pokožky rúk, a to v chladných aj teplých dňoch. Po aplikovaní niekoľkých kvapiek do horúceho kúpeľa, alebo kvapiek na kožu bráni podráždeniu a svrbeniu pokožky.

Pri použití glycerínu na pokožku sa vytvorí neviditeľná ochranná bariéra na povrchu pokožky, ktorá zabraňuje tomu, aby sa stratila vlhkosť. Je vhodný aj na liečbu dermatitídy. Taktiež dobre pôsobí na popraskané päty. Po aplikovaní ostávajú päty mäkké a hladké po jednom týždni používania.

Pôsobí dobre aj na vlasy. Najľahší spôsob jeho aplikovania je pridať niekoľko kvapiek do šampónu. Vlasy ostanú mäkké, husté a krásne hydratované. Okrem toho sa môže využiť aj vo vlasovej maske.

Glycerín má možné využitie aj v domácnosti. Odstráni škvrny z obrusov od kávy, čučoriedok, malín, alebo lesných plodov. Stačí kvapnúť glycerín na škvrnu a nechať pôsobiť okolo 60 minút. Po tomto uplynutí stačí vyčistiť škvrnu slanou vodou. Je to teda všestranný prírodný produkt, ktorý dokáže využiť každý člen rodiny.