Kokosový olej a jeho pozitívne účinky na zdravie

Kokosový olej a jeho pozitívne účinky na zdravie

- Kategória: Zdravie & životný štýl
2048
Komentáre vypnuté na Kokosový olej a jeho pozitívne účinky na zdravie

Kokosový olej a jeho využívanie pre zdravie je tak trochu kontroverzné. Na jednej strane sú ľudia, ktorí si pochvaľujú jeho účinky na ľudský organizmus, zatiaľ čo na druhej strane zas tvrdia, že ide o nafúknutú bublinu. Kto má teda pravdu? Kokosový olej má pozitívne účinky na ľudské telo, treba ho však využívať s mierou.

Kokosové palmy dorastajú do výšky 30 metrov a poskytujú plod, ktorý je chutný a z hľadiska výživy užitočný. Tým je kokosový orech. Ide o pochúťku, ktorú si raz za čas doprajeme v surovej podobe, kedy sa v ňom zachová najväčšie množstvo účinných látok. Strúhaný sušený kokos sa zas využíva napr. ako prídavok v raňajkách. 

Hlavný produkt: kokosový olej

Ďalším využitím je kokosový olej patriaci medzi bio potraviny, ktorý je vyrábaný z dužín kokosu lisovaním, poprípade extrakciou pri teplote 23 až 26 stupňov Celzia. Týmto sa zabezpečuje jeho najvyššia kvalita. Dôležitým je jeho obsah mastných kyselín s krátkym uhlíkovým reťazcom. Takto ho môže ľudské telo veľmi jednoducho rozložiť a využiť ako zdroj energie, ktorá sa okamžite spáli.

Nie sú to však iba mastné kyseliny, no aj kopa ďalších látok, ktoré z kokosu vytvoria vhodnú potravinu z hľadiska výživy. Obsahuje minerály ako kremík, draslík, sodík, horčík, zinok, fosfor, alebo železo.

Veľa vitamínov

V každom prípade sú to prvky, ktoré ľudský organizmus potrebuje. Horčík udržuje v poriadku nervovú sústavu, zinok sa stará o zdravú pleť, železo zas podporí správnu krvotvorbu. Kokos taktiež obsahuje určité vitamíny. Najviac tu je vitamínu C, ako aj ďalšie vitamíny zo skupiny B, ako B1, B2 alebo B3. Ďalej je tu vitamín A a E. Sú rozpustné v tukoch, vďaka čomu sú najviac zastúpené v čistom panenskom kokosovom oleji.

V praxi to znamená, že kokosový olej bio podporuje zdravé kosti, reprodukčné orgány, pleť, zlepšuje zrak, znižuje risk poškodenia buniek kyslíkovými radikálmi, zabezpečuje zdravšie cievy, znižuje únavu a podporuje fyzickú aktivitu.

Skúsenosti s kokosový olejom sú preto veľmi pozitívne. Netreba to však preháňať s jeho používaním, nakoľko môže viesť k podráždeniu črevného traktu, čo býva nepríjemné. Ako sa vraví, priveľa dobrého škodí, čo platí aj pri kokosovom oleji. Kokosový olej je možné zakúpiť v e-shope Naureus, ktorý predáva vyše 20-tisíc prírodných produktov, medzi ktorými je aj kokosový olej.