Čo vám hrozí, ak neprezujete sezónne pneumatiky?

Čo vám hrozí, ak neprezujete sezónne pneumatiky?

- Kategória: Domácnosť a internet
400
Komentáre vypnuté na Čo vám hrozí, ak neprezujete sezónne pneumatiky?
Čo vám hrozí, ak neprezujete sezónne pneumatiky?Čo vám hrozí, ak neprezujete sezónne pneumatiky?

Vrchol sezóny prezúvania pneumatík sa blíži. Pneuservisy praskajú vo švíkoch a vy stále s prezutím otáľate. Nielenže sa vám nechce čakať na termín, následne v servise na výmenu pneumatík, ale tiež myslíte na finančnú stránku. Niektoré pneuservisy si dokážu za prezúvania účtovať prehnané sumy. Napriek tomu neotáľajte a na jar i na jeseň pneumatiky v termíne vymeňte.

Prezúvať nemusíte, ak vsadíte na celoročné pneumatiky

Prezúvať na sezónu by mal každý motorista okrem tých, ktorí vsadili na celoročné pneumatiky. Z hľadiska úspory času a peňazí za výmenu sa celoročné pneumatiky naozaj vyplatia. Iné je to pri jazde samotnej. Napriek tomu, že výrobcovia pneumatík neustále inovujú zmesi na výrobu celoročných gúm, tak nikdy nebudú poskytovať taký komfort ako sezónne varianty. Musíte tiež rátať s tým, že celoročné pneumatiky sa vám oveľa rýchlejšie opotrebujú a stoja viac peňazí ako sezónne. Ich predajnosť stúpa, ale väčšina motoristov sú stále verní prezúvaniu. Napriek tomu nájdete v obchodoch veľký výber celoročných pneumatík pre malé osobné, SUV alebo offroad vozidlá.

Keď motoristi v zime jazdia na letných alebo v lete na zimných pneu

Nedávne prieskumy spoločnosti Goodyear ukázali, že veľké percento vodičov prestalo pneumatiky prezúvať. Napríklad na Slovensku je tento trend veľmi viditeľný. Je to aj kvôli zákonu, ktorý je v tomto smere benevolentný. Pokojne si môžete nechať po celú zimu na kolesách letné pneumatiky a nehrozí vám pokuta. Zimné totiž musíte používať iba v prípade, že je na vozovke súvislá vrstva snehu či ľadu. Spoliehať sa na zákon nie je rozumné. Letné pneumatiky strácajú trakciu i priľnavosť už pri teplote okolo 7 stupňov. Znamená to, že vás môže prekvapiť nestabilita i dlhšia brzdná dráha, ktorá znamená riziko kolízie. Pozor na cesty do zahraničia, kde sú zimné pneumatiky povinné. Dostať sa môžete i do situácie, kedy spôsobíte nehodu a poisťovňa kvôli pneumatikám nevyplatí celú poistnú čiastku. Radšej si kúpte najlacnejšie pneumatiky a nehazardujte s bezpečnosťou. Mať obuté zimné gumy v lete je tiež vabank. Aj zimné pneumatiky na horúcom asfalte horšie reagujú a ich brzdná dráha sa predĺži o niekoľko metrov. Navyše si takouto jazdou oveľa rýchlejšie zničíte zimné pneumatiky, ktoré nie sú lacnou záležitosťou. Pri zvyšujúcich sa cenách benzínu by vás mal zaujímať tiež fakt, že zimné pneumatiky majú v lete vysoký valivý odpor, čo znamená, že si za palivo poriadne priplatíte. Ešte tip na záver. Spotrebu vám zvýši tiež zlý tlak v pneumatikách, preto sa oplatí kúpiť snímač tlaku pneumatík.