Dlažba do kuchyne z kameňa – ako si ju vybrať?

Dlažba do kuchyne z kameňa – ako si ju vybrať?

- Kategória: Domácnosť a internet
1519
Komentáre vypnuté na Dlažba do kuchyne z kameňa – ako si ju vybrať?

Kuchyňa je srdcom každého domu či bytu. Je najfrekventovanejšia spomedzi všetkých miestností a preto si aj jej zariadenie zasluhuje mimoriadnu pozornosť. Podlaha v kuchyni musí spĺňať nielen náročné požiadavky na odolnosť a funkčnosť, ale zároveň pôsobiť esteticky. Preto by ste si na jej výbere mali dať obzvlášť záležať. Ak sa chcete dozvedieť, ktorá dlažba do kuchyne je vhodná a prečo, čítajte ďalej.

Čo je pri výbere dôležité

Skôr, než si začnete vyberať materiál a farbu, skúste si odpovedať na nasledovné otázky: Koľko osôb žije v domácnosti? Patrí vaša kuchyňa k menším alebo väčším miestnostiam? Ako často sa u vás varí? Máte malé deti alebo chováte v byte nejaké zvieratá? Aký je štýl vašej kuchyne? Pokiaľ máte v uvedených otázkach jasno, určite by ste si mali overiť aj nasledovné parametre materiálu:

· Nenáročná údržba – varenie, pečenie, manipulácia s olejmi, kyselinami (napríklad ocot) a časté škvrny a fľaky na podlahe sú dôvodom, pre ktorý je tento faktor doslova nevyhnutnosťou. Údržba dlážky by preto mala byť čo najjednoduchšia. Ideálne je, ak postačuje zametenie smetí a umytie podlahy vodou s prídavkom čistiaceho prostriedku. Odstraňovaniu nečistôt z pórov alebo škár prácnym rajbaním už dávno odzvonilo.

· Odolnosť voči poškriabaniu – spadnutie noža či hrnca môže zanechať na podlahe z dreva či vinylu nepekné následky v podobe rýh a škrabancov. Tomu sa dá ľahko vyhnúť, ak túto požiadavku zohľadníte už pri výbere vhodnej podlahy do kuchyne.

· Odolnosť voči vlhkosti – to, že rozliata tekutina nevsiakne do podlahy a nevytvorí nepekné škvrny, ktoré sa nedajú odstrániť, by malo byť samozrejmosťou.

· Protišmyková úprava – nezabudnite na bezpečnosť. Hladká dlažba do kuchyne sa vďaka mokrému povrchu môžu veľmi ľahko zmeniť na šmykľavú. Povrchové ošetrenie klzkejších plôch je preto bezpodmienečným opatrením.

Aby ste sa cítili ako doma

Dlažba do kuchyne by mala ladiť s celkovým interiérom a vhodne dopĺňať kuchynské zariadenie. Obľúbené sú najmä neutrálne a zemité odtiene prírodných farieb. Svetlé tóny navyše opticky zväčšujú priestor a pôsobia teplo a útulne. Podľa toho, či uprednostňujete skôr vidiecky alebo moderný štýl, by mala vyzerať aj vaša dlažba do kuchyne. Samozrejme, to závisí predovšetkým od celkového zariadenia bytu či domu. Ak túžite po prirodzenom vzhľade podlahy, použite pri jej realizácii prírodný kameň. Či už stavíte na bridlicu, mramor alebo travertín, naturálny efekt máte zaručený.

Dlažba do kuchyne musí byť praktická

Dlažba z prírodného kameňa je ideálnou voľbou nielen z pohľadu trvácnosti a odolnosti. Výborne sa tiež osvedčila aj pri podlahovom vykurovaní. Prírodný kameň totiž prijaté teplo neizoluje, ale ihneď odovzdáva do priestoru. To zvlášť ocenia ľudia, ktorí trpia studenými končatinami.

Iným dôležitým prvkom pri výbere je požiadavka, aby dlažba do kuchyne bola antistatická. To znamená, že pri kontakte kuchynských elektrických spotrebičov nevzniká elektrostatický náboj. Navyše, takáto podlaha nepriťahuje prach, čo je skvelá správa pre alergikov. Nech už bude váš výber akýkoľvek, veríme, že vami zvolená dlažba do kuchyne vám prinesie veľa spokojnosti na dlhé roky!

TIP: Inšpirujte sa na Pintereste a prezrite si príklady realizácie kamennej dlažby v kuchyni.