Trápi vás celiakia? Takto zvládnete nákupy hravo

Trápi vás celiakia? Takto zvládnete nákupy hravo

- Kategória: Zdravie & životný štýl
1091
Komentáre vypnuté na Trápi vás celiakia? Takto zvládnete nákupy hravo

Bez tuku, bez cukru, bez laktózy či bez lepku. zdravé potraviny začíname hľadať obvykle až vtedy, keď nás sužuje nejaký zdravotný problém. Ako nakupovať takéto potraviny pre celiatikov a na čo si dať pozor?

Trochu teórie na začiatok

Pre celiatikov je nutné vyhnúť sa pšenici, jačmeňu, žitu. Čo sa týka ovsa, tak ten je síce prirodzene bez lepku, no obsahuje avenín, teda bielkovinu, ktorá je dosť podobná lepku. Ak teda ovsené produkty nemajú označenie, že sú bez lepku, je lepšie ich nekupovať.

Keď už viete, čomu sa vyhnúť, tak je čas vyraziť na prvý nákup. Jednou možnosťou, kde nájdete zdravé potraviny, sú špecializované predajne. Mnoho z nich však už nájdete aj v bežných obchodoch, hoci asi nie v takom veľkom množstve.

Presné označenie aj zloženie

Vynechanie lepku nebýva dobrovoľné rozhodnutie, zvyčajne to vyžaduje zdravotný stav. V takej chvíli nezostáva nič iné, len sa spoľahnúť na to, že výrobok označený ako vhodný pre vaše potreby, taký naozaj aj bude. Špeciálne a zdravé potraviny, samozrejme, musia spĺňať všeobecné požiadavky, ako je zdravotná nezávadnosť, požadovaná akosť aj označenie. Navyše musí ísť výhradne o balené potraviny. Na obale by ste potom mali nájsť presné zloženie, ktoré je pre ich vlastnosti zásadné, tiež postup výroby, ako aj návod na prípravu.

Pri nákupe si vždy dôkladne preštudujte etikety. Aj prirodzene bezlepkové suroviny, ako je napríklad šošovica, môžu totiž mať na obale napísané, že môžu obsahovať stopy lepku. Znamená to, že sa v rovnakom závode spracovávajú aj obilniny a môže dôjsť ku kontaminácii. Postupne však prídete sami najlepšie na to, čo vášmu telu robí dobre a čo nie. Nahradenie pšeničného pečiva za bezlepkové býva niekedy ťažké. No Našťastie nájdete na trhu mnoho špecializovaných značiek a výrobcov, takže si na svoje môžu prísť aj celiatici.