Elektroodpad – aké povinnosti s ním súvisia?

Elektroodpad – aké povinnosti s ním súvisia?

- Kategória: Domácnosť a internet
830
Komentáre vypnuté na Elektroodpad – aké povinnosti s ním súvisia?

Elektroodpad je nebezpečným typom odpadu, ktorý v dnešnej technológiami preplnenej dobe neustále narastá. Aké povinnosti majú výrobcovia elektro zariadení a ako si ich môžu jednoducho a spoľahlivo splniť?

Elektroodpad je témou, o ktorej sa v spoločnosti začínať rozprávať čoraz častejšie. Problém totiž nie je len v narastajúcej produkcii elektronických zariadení, ale aj v ich životnosti. Výrobcovia totižto často optimalizujú svoje zariadenia tak, aby vydržali slúžiť len nejakú dobu, následne sa pokazili a zákazníci boli nútení kúpiť nové zariadenie. Prípadne, keďže pokrok v oblasti technológií ide vpred rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, samotní zákazníci majú záujem o nové zariadenia skôr, ako sa ich staré vôbec stihnú pokaziť. Výsledkom týchto skutočností je vysoká produkcia elektroodpadu. Elektroodpad je špecifickým typom odpadu, ktorý je pomerne ťažko recyklovateľný a je veľkou záťažou pre planétu.

Práve preto jednotlivé krajiny na čele s Európskou úniou neustále pripravujú opatrenia pre výrobcov elektronických zariadení, ktorých úlohou je kontrolovať produkciu a zabezpečiť čo najekologickejšiu výrobu, prevádzku a likvidáciu elektrických zariadení. Vyznať sa vo všetkých aktuálnych normách a vyhláškach je pre mnohých výrobcov elektrických zariadení komplikované, našťastie, je tu cesta, ktorá všetko výrazne uľahčuje.

Ako pomôže organizácia zodpovednosti výrobcov?

Cenným pomocníkom každého výrobcu elektrických zariadení je organizácia zodpovednosti výrobcov, napríklad, Natur-Pack. Práve prostredníctvom OZV Natur-Pack si môže každý výrobca elektrických zariadení jednoducho splniť svoje hlavné povinnosti, medzi ktoré patrí povinnosť byť zaregistrovaný v Registri výrobcov elektrozariadení, plniť si informačné povinnosti, viesť a uchovávať evidenciu a v neposlednom rade aj znášať finančné náklady spojené so zberom, likvidáciou a recykláciou odpadu.

Splniť si všetky tieto povinnosti je vďaka OZV Natur-Pack skutočne jednoduché, prehľadné a každý výrobca elektrických zariadení môže mať istotu, že plní všetky nariadenia a zbytočne neriskuje vysoké pokuty.