Graviola – čo v sebe ukrýva a aké sú jej účinky na naše zdravie

Graviola – čo v sebe ukrýva a aké sú jej účinky na naše zdravie

- Kategória: Zdravie & životný štýl
949
Komentáre vypnuté na Graviola – čo v sebe ukrýva a aké sú jej účinky na naše zdravie

Graviola, známa aj ako guanába,  je ovocie, o ktorom ste možno ešte nepočuli, no rozhodne by ste o ňom mali vedieť. Ukrýva v sebe totiž množstvo pozitívnych vlastností a priaznivo vplýva na naše zdravie a rôzne ťažkosti a ochorenia. Ak sa chcete dozvedieť, aké sú účinky a zloženie tohto ovocia, prečítajte si náš článok, v ktorom sme zhrnuli všetko podstatné.

Čo je to graviola

Ide o tmavozelené ovocie vajcovitého tvaru, ktoré je pokryté ostňami. Dužinu má bielu a jej chuť pripomína banány či broskyne. Rastie v Južnej Amerike, v amazonských dažďových pralesoch, kde sú jej liečivé účinky využívané už oddávna. Plody sa využívajú napríklad na prípravu zdravých štiav, no a listy a semená majú pozitívny vplyv na naše zdravie.

Čo v sebe ukrýva

Graviola obsahuje chemické látky a zložky nazývané annonacenové acetogeniny. Tie sa tvoria prevažne v jej listoch, stonke, kôre a semenách. Okrem toho v nej nájdete alkaloidy, asimolobín, nornuciferín, taníny, polyfenoly a nenasýtené mastné kyseliny.

Účinky gravioly na naše zdravie

Listy a semená gravioly sa v Južnej Amerike tradične používali na boj proti vysokému tlaku, rakovine, ale dokonca aj proti parazitom. V oblasti Karibiku sa dokonca verí, že ak dáte listy z gravioly pod posteľ človeka s horúčkou, malo by sa mu do rána polepšiť. Listy a odvary z nich sa tam v tradičnej medicíne používajú aj proti zápalom či proti kŕčom.

Vďaka obsahu minerálov, vitamínov a antioxidantov je graviola výborným prostriedkom na posilnenie imunity. Okrem toho tiež pôsobí ako prírodné antibiotikum a zároveň má aj protivírusové vlastnosti. Prípravky s jej obsahom môžete užívať aj vtedy, ak vás trápi vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol či zvýšená hladina cukru v krvi. Celkovo má priaznivý vplyv na karidovaskulárne ochorenia. Pomôže vám aj vtedy, ak vás trápi nadúvanie či zápcha. No a v neposlednom rade je tiež užívaná ako prevencia vzniku nádorových ochorení.