Pigmentové škvrny – problém, ktorý sa dá riešiť

Pigmentové škvrny – problém, ktorý sa dá riešiť

- Kategória: Krása, Zdravie & životný štýl
1134
Komentáre vypnuté na Pigmentové škvrny – problém, ktorý sa dá riešiť

Pigmentové škvrny vznikajú v dôsledku nadmernej pigmentácie kože, ktorá môže mať viacero príčin. V hre sú vonkajšie, ako aj vnútorné faktory, ktorých výsledkom sú charakteristické hnedasté fliačiky na pokožke.

Nadmerná pigmentácia – čo to je?

Nadmerná pigmentácia, inak povedané hyperpigmentácia, je pomenovanie stavu, pri ktorom dochádza k nadmernej tvorbe melanínu. Jedná sa o kožné farbivo pôsobiace ako akýsi prirodzený ochranný štít, ktorým sa organizmus chráni pred škodlivým UV žiarením. Melanín zároveň udáva tón pokožky a to, čo vnímame ako opálenie, je vlastne len dôsledok spustenia obranného mechanizmu nášho tela. Kožné farbivo melanín produkujú bunky nazývané melanocyty. Ich činnosť však môže ovplyvňovať hneď niekoľko faktorov.

Vplyvy, ktoré vyvolávajú prejavy hyperpigmentácie

Zvýšenú pigmentáciu v mnohých prípadoch vyvoláva nadmerné pôsobenie, respektíve vystavovanie sa slnečnému žiareniu. Ultrafialové lúče v ňom obsiahnuté spôsobujú v pokožke rôzne degeneratívne zmeny a tiež ovplyvňujú činnosť melanocytov. Okrem slnečného žiarenia môžu do hry vstúpiť aj hormonálne zmeny v organizme, vyvolané pokročilým vekom či tehotenstvom. Slnečné škvrny sa vyskytujú najmä na tých oblastiach tela, ktoré sú najviac vystavované účinkom slnečného žiarenia, teda na končatinách, krku, tvári, dekolte či na chrbte.

Rizikovejšie sú tehotné ženy a starší ľudia

Pigmentové škvrny sa nazývajú aj starecké škvrny, pretože sa typicky objavujú v pokročilejšom štádiu života. Po päťdesiatke už pokožka nedokáže adekvátne regenerovať, stráca tiež svoju pružnosť a celkovú vitalitu. Svoju úlohu zohráva aj únava pokožky z desiatok či stoviek hodín strávených na priamom slnečnom svetle. Všetky tieto momenty prispievajú ku vzniku pigmentových škvŕn. U tehotných žien sa zasa môže objaviť takzvaná tehotenská maska. Ako samotný názov napovedá, tento druh pigmentových škvŕn zasahuje predovšetkým tvárovú oblasť a slnečné žiarenie mu taktiež neprospieva.

Kozmetika na pigmentové škvrny

V prípade, že sa na pokožke objavia prejavy hyperpigmentácie, je práve kozmetika na pigmentové škvrny jedným z riešení tohto problému. V rámci starostlivosti o nadmerne pigmentovanú pokožku sa osvedčili produkty z radu Pigmentbio od osvedčenej značky Bioderma. Krémy na pigmentové škvrny nielen že redukujú už existujúce prejavy hyperpigmentácie, ale zabraňujú tiež vzniku nových fliačikov. Zároveň napomáhajú regenerácii pokožky, zabezpečujú jej hydratáciu a celkové vyživenie. Krémy proti pigmentovým škvrnám Pigmentbio je možné použiť ako jediný prostriedok liečby, ale aj ako súčasť rutinnej starostlivosti o pokožku.