Končí leto – nastal čas jesenného upratovania záhrady!

Končí leto – nastal čas jesenného upratovania záhrady!

- Kategória: Zdravie & životný štýl
518
Komentáre vypnuté na Končí leto – nastal čas jesenného upratovania záhrady!
Končí leto - nastal čas jesenného upratovania záhrady!Končí leto - nastal čas jesenného upratovania záhrady!

Leto sa blíži ku koncu a s prichádzajúcou jeseňou prichádza tiež špina, vlhkosť a chradnúce rastliny. Jeseň je náročným obdobím, ale s o to väčším záhradníckym potenciálom. Perfektné obdobie si nasadiť obuv ktorú nebude vadiť ak zašpinite (napr. turistická obuv) a vyraziť do záhrady!

Jeseň je ideálny čas na vysádzanie nových rastlín, pretože tak vo vzduchu, ako aj v pôde je vlhko. Aj keď sa táto záhradnícka sezóna blíži ku koncu, je tiež dôležité pozerať sa vpred na tú nasledujúcu. Počas jesene je ideálne zasadiť trvalky, alebo venovať starostlivosť sadeniu cibuliek, ktoré vám vykvitnú na jar. Napriek tomu, že je toto obdobie vlhkejšie než ostatné, je dobré pôdu často kontrolovať, pretože nové rastliny potrebujú dostatočné množstvo vlahy, aby mohli správne rásť.

Pre dobro prírody a ekológie je dobré zachovať v priebehu upratovania v záhrade rovnováhu. Vyhrabte opadané lístie z trávnika a použite ho ako mulč na záhony alebo ho dajte do kompostu. Týmto spôsobom sa živiny z lístia ocitnú späť v pôde. A ako bonus, prospešný hmyz ako sú lienky a zlatoočkovité, nájdu pod listami úkryt. Ak máte na záhrade ihličnaté stromy, určite dobre poznáte množstvo opadaného ihličia na trávniku alebo na cestičkách. Pohrabte ihličie na hromady a obklopte nimi trvalky a rododendrony.

Travnik

Na jeseň už tráva takmer nerastie, a ak trávnik pokosíte príliš nízko, nebude dostatočne chránený pred mrazmi. Vysoká tráva zasa priťahuje pleseň snežnú. Aký teda zvoliť kompromis? Odporúča sa ostrie kosačky nastaviť tak, aby výška trávy bola minimálne 4 cm. Kosačky na trávu by tak mali byť schopné udržať stabilnú dĺžku trávneho porastu. Ideálne je posledné kosenie naplánovať približne týždeň pred prvými mrazmi.

Ďalšia činnosť spojená s jesennou údržbou trávnika je pravidelné zhrabávanie lístia. Je dôležité, aby trávnik mohol dýchať a netrpel plesňami. Hrable patria medzi tradičné pomôcky, hrabanie je ale veľakrát zbytočne zdĺhavé a neefektívne. Záhradné vysávače lístia a fukáre prácu mnohonásobne urýchlia, výsledok je precíznejší a dokonca ani nijako nepoškodzujú trávnik.

Záhradné jazierko

Ak máte na záhrade jazierko, je taktiež potrebné pripraviť ho na zimu, aby na jar nebolo znečistené a plné rias. Zazimovanie vodných rastlín závisí od ich odolnosti voči mrazom, niektoré druhy však treba premiestniť do nádoby s vodou a uchovať v teplejšej svetlej miestnosti. Pobrežné rastliny ostrihajte. Jazierko je dôležité dôkladne vyčistiť od napadaného lístia. Veľmi praktickou pomôckou pre zazimovanie je sieť, ktorá sa natiahne cez jazierko a slúži ako ochrana pred mrazmi a nečistotami. Podobné opatrenia by mali byť brané aj ak máte bazén, bazénový vysávač by sa určite objavil užitočným.

Jesenná výsadba

Jeseň je vhodným obdobím na výsadbu predovšetkým drevín, ale aj niektorých druhov jarných cibuľovín a trvaliek. Kvety však vysádzajte iba, ak je teplota vzduchu aj zeme nad nulou. Dreviny, ktoré vysadíte na jeseň, stihnú pred zimou zakoreniť a bude sa im tak dariť omnoho lepšie, než keby ste ich vysadili až na jar. Výhoda jesennej výsadby je tiež v tom, že zálievku vysadených druhov obstará sama príroda. Taktiež založenie živého plotu je ideálne pred nástupom zimy.