Ochorenie oka môže prerásť do slepoty alebo až smrti

Ochorenie oka môže prerásť do slepoty alebo až smrti

- Kategória: Zdravie & životný štýl
1869
Komentáre vypnuté na Ochorenie oka môže prerásť do slepoty alebo až smrti

Bez čoho si neviete predstaviť váš život? Niekto bez svojho auta, niekto bez rodiny či najbližších, niekto bez zdravia. Práve zdravie je ale často vystavené rôznym skúškam a môže sa stať, že vás môže jeho ohrozenie stáť aj život.

Každý orgán či časť nášho tela je dôležitá, no zraku by ste mali venovať ostražitejšiu pozornosť. Práve jeho strata môže pre váš každodenný život a činnosti, ktoré vykonávate, znamenať značné obmedzenia.

Zrak patrí medzi najdôležitejšie ľudské zmysly a je potrebné, aby fungoval dokonale. Aby tomu tak bolo, je dôležité, aby ste v značnom predstihu predišli rôznym ochoreniam očí. Práve pravidelné prehliadky u očného lekára môžu tomu napomôcť.

Oftalmológ, ako sa odborne hovorí očnému lekárovi, vám urobí pár bezbolestných vyšetrení a zistí, či vaše oko nie je poškodené a či mu nehrozí nejaké vážnejšie ochorenie. Včasnou diagnostikou môžete predísť rozšíreniu ochorenia vo vašom oku, ktorého príznaky nemusíte na sebe vôbec bádať.

Niektoré ochorenia sa nemusia prejaviť, no môže sa stať, že zo dňa na deň sa váš zrak zhorší natoľko, že ani okuliare už nepomôžu. Preventívne prehliadky u očného lekára nemusia odhaliť len ochorenie oka. Taktiež môžu poukázať na iné ochorenia vo vašom tele, ktorých negatívne účinky sa prejavujú práve na vašich očiach.

Neprichádza to len s vekom

Príčin očných ochorení je niekoľko. Niekedy to príde proste s vekom. Takto je to aj v prípade asi najbežnejšieho ochorenia oka, a to katarakty. Ide o sivý zákal, ktorý sa prejavuje hlavne u ľudí v staršom veku. Toto ochorenie spôsobuje zákal vnútroočnej šošovky, a tým sa zhoršuje ostrosť videnia.

K niektorým ochoreniam si doslova napomáha človek sám. Tak je to aj v prípade ochorenia, pri ktorom oko vysychá. Príčinou syndrómu suchého oka je fajčenie alebo zdržiavanie sa v suchom prostredí. Užívanie rôznych lubrikačných kvapiek do očí vám môže pomôcť potlačiť tento problém.

Podchyťte ochorenie už v detstve

Mnohí sa o oči začínajú starať až vo vyššom veku. S pribúdajúcimi rokmi totiž pribúdajú aj rôzne ochorenia, no mnoho z nich sa objavuje už v detskom veku, kde to treba včas podchytiť. Medzi poruchy zraku, ktoré sa môžu objaviť už u detí patrí krátkozrakosť. Ide o ochorenie, pri ktorom človek nevidí na vzdialené predmety, resp. vidí ich veľmi rozmazane. Pozorovaný predmet totiž nedopadá na sietnicu ale pred ňu.

Opakom krátkozrakosti je ďalekozrakosť alebo hypermetropia. Ľudia trpiaci týmto ochorením odstupujú od predmetov v ich tesnej blízkosti lebo na nich nedovidia. Oko trpiace ďalekozrakosťou je kratšie, naopak pri myopii, čiže krátkozrakosti je oko dlhšie a stále rastie.

Ochorenie, ktoré musíte podchytiť už v detstve, je aj strabizmus alebo škúlenie. Následkom tohto ochorenie môže byť tupozrakosť, ktorá môže byť aj vrodená. Vyznačuje sa zníženou zrakovou ostrosťou buď jedného alebo obidvoch očí.

Veľmi závažným ochorením, ktoré môže viesť až k slepote je zelený zákal alebo glaukóm. Ochorenie spôsobuje zvýšený vnútroočný tlak. Aj pri tomto ochorení však platí, že včasná diagnostika môže buď úplne vyliečiť alebo stabilizovať dané ochorenie.

Laserové operácie sú populárne

Veľmi dobrou správou v prípade ochorenia očí je, že mnohé z nich sa dnes dajú bezbolestne a rýchlo odstrániť. Nemusíte líhať hneď pod nôž. Súčasná medicína ponúka veľa riešení, pri ktorých ide zväčša o ambulantné zákroky trvajúce niekedy pár minút. Medzi takéto zákroky patrí aj laserová operácia, ktorá vám pomôže zbaviť sa okuliarov.

Operácia laserom je dnes tak obľúbená aj z dôvodu rýchlej rekonvalescencie. Tá niekedy trvá pár dní, počas ktorých môže vaše oko byť začervenané alebo rezať. Tieto stavy ale trvajú krátky čas, zatiaľ čo zlepšenie vášho zraku budete cítiť celý život.

Očné kliniky na Slovensku

Za takýmto zákrokom dnes nemusíte jazdiť do zahraničia. Aj na Slovensku sa nachádza niekoľko kliník, kde vám radi pomôžu a zbavia vás vašich problémov so zrakom. Navštíviť tak môžete kliniky nielen na západe, či strede Slovenska, ale aj na východe. Práve tu sa nachádzajú až dve pobočky očnej kliniky VeselyOK.

Ide o kliniku, ktorá sa venuje rôznym operačným zákrokom očí. Laserová operácia očí Vesely znamená pre vaše oko úľavu. Vybrať si totiž môžete z rôznych druhov laserových metód, ktoré sú šité presne podľa vašich potrieb.

Ak sa už rozhodnete podstúpiť operáciu očí, čaká vás rad vstupných vyšetrení, ktorými lekár zistí, či ste vhodní kandidát na takýto zákrok. Pri každom ochorení totiž podstupujete iný druh operácie, ktorá pre mnohých predstavuje riziko. Medzi rizikových patria napríklad  tehotné ženy, ale aj ľudia ktorých očné ochorenie je nestabilné.

Jedna z pobočiek už spomínanej kliniky VeselyOK sa nachádza v centre východného Slovenska, v Košiciach. Ak sa pre ňu rozhodnete, operácia očí Košice môže pre vás znamenať nový život, v ktorom bude vaše oko vidieť dokonale a aj bez okuliarov.

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek kliniku, vedzte, že dôležité je, že ste sa vôbec rozhodli riešiť vaše problémy so zrakom. Včasná diagnostika totiž môže zabrániť postupnému rastu choroby, oslepnutiu a v tých najhorších prípadoch aj smrti.

Či ste mladí alebo už ste v staršom veku, o zrak sa treba starať rovnako. Zrakom vnímame veci okolo nás a ak chcete, aby tomu bolo tak aj naďalej, dbajte na starostlivosť o oči. Pravidelnou návštevou očného lekára môžete začať.