Poznáte tých najzaujímavejších príbuzných diamantu?

Poznáte tých najzaujímavejších príbuzných diamantu?

- Kategória: Krása
1200
Komentáre vypnuté na Poznáte tých najzaujímavejších príbuzných diamantu?

Diamanty patria jednoznačne k tým najkrajším kameňom, aké sa na svete vyskytujú. Okrem svojej výnimočnosti majú však aj veľké množstvo príbuzných. Viete, ktorí to sú?

Ceruzky

Ani nie tak ceruzky samé, ako skôr ich výplň. Správne, tuha v ceruzke je v podstate sestra diamantu. Že diamant je priesvitný lesklý a tvrdý a tuha je mäkká?

To vôbec nevadí, ceruzka je, rovnako ako diamant, zložená z uhlíku. Avšak, celý trik je v usporiadaní atómov. V dnešnej dobe dokážu vedci v laboratóriu na atómovej úrovni prehádzať potrebné atómy a vytvoriť diamant z ceruzky.

Ostatné drahé kamene

Nielen diamanty patria medzi tvrdé a drahé kamene. V ponuke obchodov so šperkami nájdete aj napríklad perlové komplety. Stále obľúbené sú zlaté a briliantové šperky, no diamantové šperky si stále držia prvé miesto v rebríčku obľúbenosti zákazníkov.

Človek

Ak sa vrátime k tej podobnosti, ktorú má diamant s ceruzkou, nesmieme zabudnúť aj na človeka. Vedeli ste, že obrovské % (keď nerátame vodu) nášho tela tvorí práve uhlík? A nielen nášho, až na pár výnimočných druhov tvorí uhlík základ celého života na našej planéte.

Vedeli ste, že okrem toho, že so zvieratami zdieľame rovnaký chemický profil, máme aj spoločnú túžbu po pekných veciach? Nielen človek sa rád pýši šperkami a pekným vzhľadom, podobne je to u väčšiny známych druhov.

Uhlie

A to naozaj že akékoľvek. Na kúrenie, ale i živočíšne na trávenie. Uhlie je veľkým pomocníkom človeka už od počiatku civilizácie. Najdôležitejšie využitie nachádza najmä pri všetkých možných typoch filtrácie vody. Vďaka uhliu je naša voda pitná, zbavuje ho rôznych baktérií a toxických látok, ktoré by nám za iných okolností mohli nepekne ublížiť.

Keď si to tak uvedomíme, v každom vodnom filtri je v podstate malý poklad – skrytý diamant, ktorý má pre život tú najväčšiu hodnotu.