Pustite sa do jarného upratovania domova i seba samotných!

Pustite sa do jarného upratovania domova i seba samotných!

- Kategória: Zdravie & životný štýl
1013
Komentáre vypnuté na Pustite sa do jarného upratovania domova i seba samotných!

Zima nás pomaly opúšťa a všetko okolo nás sa opäť začína prebúdzať k životu a sršať energiou. Nechcete uviaznuť v zajatí jarnej únavy či depresie? Potom urobte pár preventívnych opatrení a načerpajte životnú silu rovnako ako rozkvitajúca príroda okolo vás. Nepremárnite príležitosť k novým slnečným začiatkom!

V nasledujúcich riadkoch sa zameriame na to, čomu by ste mali počas jarnej očisty venovať svoju pozornosť predovšetkým.

Jarná očista domova

* Choďte do hĺbky! Každý kus nábytku, ktorý užívame každý deň, si aspoň raz za čas zaslúži kompletnú údržbu. Jedná sa predovšetkým o posteľ, pohovku a koberce.

Vysajte z nich prach, očistite vodou a prípadne čistiacimi prostriedkami, ktoré sú určené pre daný materiál. Nechajte ich poriadne vyvetrať na čerstvom vzduchu, ideálne v bezprostrednej blízkosti okna.

* Zabudnuté miesta? Na rovinu si priznajme, že v každej domácnosti nájdeme možno aj nejedno miestečko, ktoré pri pravidelnom upratovaní “nechtiac” zanedbávame a nechávame stáť ladom. Sú to zvyčajne ťažko dostupné miesta, ktoré vyžadujú viac námahy (napríklad odsunutie práčky) a nám sa do nich veľmi nechce. A väčšinou skvele funguje príslovie “Čo oči nevidia, to srdce nebolí.”

Počas veľkého jarného upratovania dajte prednosť práve týmto zanedbávaným miestam a dôkladne ich ošetrite. Jarné upratovanie si naozaj zaslúži vašu plnú pozornosť a dôkladnosť.

* Okná! Na jar snáď nie je krajšie prebudenie ako prvými slnečnými lúčmi. Nechajte slniečko preniknúť do každej miestnosti a vypucujte okná najlepšie, ako viete. Nezabúdajte tiež na parapety a čisté záclony či závesy.

Jarná očista tela

Aj v perfektne upratanom a nablýskanom byte sa môžete cítiť bez života a energie. Preto je najvyšší čas, aby ste začali jarnú očistu aj u seba.

* Upravte stravu! Odľahčite svoj jedálniček. Tučné a vyprážané jedlá vás pripravia o energiu a zásobia nezdravým tukom! Vyskúšajte si aspoň na pár dní vyradiť z jedálnička živočíšne produkty a zaradiť oveľa viac zeleniny, ovocia a zelených potravín, ako je mladý jačmeň, spirulina a chlorela. Zelené potraviny sú skvelým detoxikačným prostriedkom pre našu pečeň. Nezabudnite piť dostatočné množstvo čistej pramenitej vody, vhodné sú aj bylinné čaje. Uvidíte, že sa vám už po pár dňoch uľaví a budete sa cítiť oveľa vitálnejšie.

Energetický príjem potravín však neznižujte! Nejedná sa o diétu, ide o výmenu prázdnych a priemyselne spracovaných potravín za výživovo plnohodnotnú stravu.

* Rozhýbte lymfu! Lymfatický systém odvádza z nášho tela toxíny a preto je veľmi dôležité, aby lymfa prúdila a fungovala dobre. Ak nefunguje tak, ako má, hromadíme v sebe odpadové látky, ktorých sa potrebujeme zbaviť.

K rozprúdeniu a správnemu fungovaniu lymfatického systému je veľmi účinná kombinácia lymfatických masáží, dodržiavanie pitného režimu a pohybových aktivít.

* Hýbte sa! Nenúťte sa do niečoho, čo vás nebaví! Komu nie je sympatická posilňovňa či iné aeróbne cvičenie, na toho môžu skvele zafungovať prechádzky v prírode, beh či joga. Je to len o tom nájsť si to, čo vás bude naozaj baviť a od čoho nebudete podvedome utekať.

Fyzická aktivita podporí vaše zdravie a pomôže napríklad aj s kvalitou vášho spánku. Pohyb vám dodá obrovskú dávku energie, prečistí myseľ a zlepší náladu.