PZP pri predaji a prepise vozidla

PZP pri predaji a prepise vozidla

- Kategória: Zaujímavosti
519
Komentáre vypnuté na PZP pri predaji a prepise vozidla
PZP pri predaji a prepise vozidla

Povinné zmluvné poistenie musí mať na Slovensku zo zákona uzatvorené každé vozidlo, ktoré je prevádzkované na cestných komunikáciách. Je to poistenie zodpovednosti za škody, ktoré môžeme spôsobiť svojim vozidlom voči niekomu inému. Nekryje teda naše vozidlo a škody spôsobené na ňom.

Pri prepise vozidla, či už vozilo kupujeme alebo predávame tak budeme musieť vybavovať zákonné poistenie vozidla.

Výpoveď PZP pri predaji vozidla

Predaj vozidla je najčastejší dôvod pre ukončenie PZP poistenia. Výpoveď zmluvy PZP podáva pôvodný majiteľ vozidla. Predávajúci zasiela výpoveď PZP zmluvy priamo poisťovni a to potom, ako svoje auto odhlási z evidencie vozidiel.

Vypovedanie zmluvy PZP až po prepise vozidla v evidencii je odporúčané z dvoch dôvodov, a to:

  1. s autom sa pri predaji vozidla ešte manipuluje,
  2. výpoveď zmluvy PZP prebieha rýchlejšie v prípade, že poskytneme poisťovni kópiu technického preukazu spolu s dokladom o odhlásení vozidla z evidencie.

Povinné zmluvné poistenie pri predaji vozidla zrušíme vyplnením a zaslaním tlačiva poisťovni, v ktorej bolo pôvodné poistenie uzatvorené. Žiadosť je možné jednoducho stiahnuť, vyplniť a vytlačiť prostredníctvom online formulára pre výpoveď zmluvy PZP.

Uzatvorenie PZP pri kúpe vozidla

Uzatvorenie povinného zmluvného poistenia je prikázané zákonom. Na to, aby sme sa mohli s novým vozidlom pohybovať po cestnej komunikácií potrebujeme mať platné PZP. To musí byť uzatvorené najneskôr v prvý deň používania vozidla po prepise, teda po zmene majiteľa vozidla.

Zmluvu PZP nie je možné preniesť z jedného majiteľa vozidla na druhého. Je preto potrebné uzavrieť nové poistenie auta. Poistenie auta možno vybaviť jednoducho a rýchlo online, prostredníctvom aplikácie PZP kalkulačka.

Do aplikácie stačí zadať EČV vozidla so základnými údajmi o vozidle a vodičovi. Aplikácia následne vygeneruje a odporučí najvýhodnejšie a najlacnejšie PZP, pričom spraví porovnanie PZP ponúk viacerých poisťovní. Uzatvorenie PZP online je pri kúpe vozidla najvýhodnejšie nielen z časového hľadiska, ale poskytuje nám možnosť výberu poistenia so započítanými zľavami a bonusmi.