Správna kúpa postele a čo zvážiť

Správna kúpa postele a čo zvážiť

- Kategória: Domácnosť a internet
1483
Komentáre vypnuté na Správna kúpa postele a čo zvážiť

Spálňa je miesto odpočinku a relaxu. Až jednu tretinu svojho života prespíme. Pre naše zdravie je spánok veľmi dôležitý. Predpokladom nerušeného a kvalitného spánku je správna posteľ.

Čo by mala správna posteľ spĺňať?

Okrem toho, že by mala posteľ príjemne vyzerať, je dôležité aby bola dostatočne veľká. Ak máte problém s nedostatkom miesta, najlepším riešením pre Vás bude rozkladacia posteľ. Výhodou takýchto postelí je ich dvojité využitie. Rozkladaciu posteľ môžete cez deň použiť ako pohovku. Kvôli prúdeniu vzduchu a lepšej cirkulácií si môžete vybrať posteľ na nôžkach.

Z akých materiálov vybrať posteľ?

Posteľ vyrobená z masívu je veľmi kvalitná, no s tým je spojená aj vyššia cena za posteľ. Vhodnou voľbou sú postele vyrobené z mäkšieho dreva, napríklad borovica alebo smrek. Tieto varianty postelí sú lacnejšie. Postele vyrobené z tvrdšieho dreva ako dub, buk alebo breza, sú drahšou alternatívou. Vzhľad a pevnosť postele zasadne ovplyvňuje materiál rámu postele. Preto je dobré si zvoliť materiál, ktorý vyzerá dobre a okrem toho má tiež dobré funkčné vlastnosti. Ak chcete ušetriť na materiáli, môžete si zvoliť lamino, umelý materiál podobný drevu. Veľa ľudí si volí kovové postele najmä kvôli ich vzhľadu, kov sa skvelo hodí do moderných interiérov, pôsobí naozaj luxusne. Okrem toho kovové postele majú dlhú životnosť a vysokú stabilitu. Drevené postele majú avšak najdlhšiu životnosť, sú kvalitnejšie vyrobené a nevŕzgajú. Dostupné sú aj čalúnené alebo  postele kombinujúce viacero materiálov. Čalúnené postele sú kombinované postele dreva a látky. Časť postele môže byť dotvorená látkou, alebo aj celá posteľ. Nevýhodou čalúnených postelí býva ich čistenie, ak sa zašpinia.

Aké by mali byť rozmery postele?

Zvyčajne platí, čím širšia posteľ, tým lepší spánok. Správne rozmery postele by sa mali odvíjať od veľkosti užívateľov, ale predovšetkým sa musí posteľ vmestiť do spálne. Dĺžka postele by mala byť približne o 20 až 30 centimetrov väčšia než je naša výška. Šírka postele by mala byť približne 90 centimetrov. Zvyčajný rozmer postele pre dospelých je 200 centimetrov. Hrúbka postele závisí od matraca, ktorý chcete. Pri výbere sú dôležité najmä individuálne požiadavky podľa výšky užívateľa.

Sú bočnice a čelo postele naozaj potrebné?

Čelo postele tvorí s bočnicami rám postele, vďaka ktorému sa nebude môcť matrac pohybovať. Z postele počas spánku zaručene nespadnete. Bočnice na posteliach sú výhodou hlavne, ak máte malé deti.

Ako je to s úložným priestorom v posteli?

Postele s úložným priestorom Vám pomôžu maximálne a plnohodnotne využiť priestor vo Vašom interiéri. Rošty s odklápaním Vám umožnia jednoduchší a rýchlejší prístup do úložného priestoru. Stačí len zatiahnuť za textilnú úchytku. Na výber máte buď rošt s bočným odklápaním (na pravú či ľavú stranu), alebo si môžete zvoliť rošt s odklápaním prednej časti (pri nohách).