Taurín je esenciálna aminokyselina, ktorú potrebujete pre dlhý život

Taurín je esenciálna aminokyselina, ktorú potrebujete pre dlhý život

- Kategória: Zdravie & životný štýl
2034
Komentáre vypnuté na Taurín je esenciálna aminokyselina, ktorú potrebujete pre dlhý život

Obyvatelia Japonska sa radia medzi najdlhšie žijúcich na svete
a v súčasnosti tam žije najvyšší podiel ľudí nad 100 rokov. Okrem iných faktorov, ktoré na dlhovekosť vplývajú, vedci zistili, že všetci majú jednu spoločnú charakteristiku – vysokú hladinu aminokyseliny zvanej taurín. Spôsobuje teda táto aminokyselina dlhovekosť? Zoznámte sa s ňou bližšie a posúďte sami.

Taurín je esenciálna aminokyselina, ktorej pozitívny vplyv je taký veľký, že ju vedci pomenovali aj „zázračná molekula“. Podporuje zdravé fungovanie kardiovaskulárneho systému, rovnováhu produkcie inzulínu, vyváženosť elektrolytov a celkové fungovanie imunity.

V zdravom ľudskom organizme sa taurín vyskytuje v dostatočnom množstve prirodzene. Predovšetkým ho môžeme nájsť v nervoch a srdcovom svale. Avšak niektoré vzorce stravovania a diéty môžu jeho množstvo nepriaznivo ovplyvniť. Predovšetkým ide o vegetariánske a vegánske diéty. Jeho hladinu negatívne ovplyvňujú aj niektoré ochorenia, predovšetkým choroby kardiovaskulárneho systému, pečene, obličiek, cukrovka a rakovina.

Ďalším významným faktorom, ktorý má vplyv na jeho množstvo, je starnutie. Čím je človek starší, tým menej je schopný produkovať si dostatočné množstvo taurínu. Na rad tak prichádza jeho dopĺňanie z externých zdrojov. Ak sa teda chcete dožiť vysokého veku, mali by ste ho do tela časom dopĺňať.

V súčasnosti je dlhovekosť a dokonalé zdravie veľmi diskutovaná téma. Prichádza sa stále
s novými a úžasnými doplnkami stravy, tzv. „superpotravinami.“ Niekedy sa však v rámci nadšenia z nových objavov zabudne na tie, ktoré sú známe a k dispozícii už desaťročia.

Našťastie pre nás si taurín opäť nachádza svoju cestu na výslnie. Je to predovšetkým od roku 2012, kedy bol vo vedeckej štúdii presvedčivo vyhlásený za jednu z najdôležitejších zložiek ľudského tela, a to predovšetkým kvôli svojej nezastupiteľnej úlohe pri vývoji, výžive a ochrane buniek.

Aké sú najvýznamnejšie prínosy taurínu pre organizmus?

Prevencia obezity

Jeden zo spôsobov, ako taurín dokáže zlepšiť vaše zdravie, je ten, že funguje ako prevencia obezity, a zároveň dokáže zvrátiť tú existujúcu. Obezita má totiž priamy dopad na ľudské telo ako celok a významným spôsobom ovplyvňuje jeho každodenné fungovanie. Výskumy ukázali, že len 3 gramy taurínu denne z externých zdrojov počas 7 týždňov dokázali zredukovať váhu u obéznych dospelých jedincov.

Kontrola produkcie glukózy

Bolo zistené, že ľudia s cukrovkou majú nižšiu hladiny taurínu, než ľudia zdraví. Vznik cukrovky ide ruka v ruke s obezitou, pri ktorej tiež zohráva taurín dôležitú úlohu. Oba tieto zdravotné stavy spolu úzko súvisia. Štúdie preukázali, že doplnením len 1,5 gramu taurínu z externých zdrojov denne sa nielen zlepšil stav pacientov s cukrovkou, ale pri cukrovke typu II. sa dokonca choroba liečila. Taurín má totiž vplyv na znižovanie množstva cukru v krvi a zvyšovanie citlivosti na inzulín.

Táto zázračná aminokyselina dokonca dokáže vyliečiť niektoré z následkov cukrovky, ako kornatenie tepien a schopnosť cievneho systému reagovať na zmenu tlaku krvi. Toto môže byť prelomové zistenie pre predĺženie života diabetikov, keďže práve zmeny v cievach sú priamou príčinou ich predčasného úmrtia.

Výskumy, ktoré sa zatiaľ realizovali len na zvieratách, dokonca ukázali, že zvýšenie prísunu taurínu dokáže ochrániť srdce diabetikov a predísť jeho poškodeniu, vďaka zlepšeniu jeho zásobovania cukrom. Z ďalších diabetických komplikácií, pri ktorých taurín významne pomáha, môžeme spomenúť neuropatiu, retinopatiu a poškodenie obličiek.

Udržiavanie kondície kardiovaskulárneho systému

Taurín má silný vplyv na srdce a cievy. Ľudia s jeho dostatočným množstvom v organizme majú výrazne nižšie riziko koronárnych chorôb. Zároveň majú nižšie BMI (z anglického Body Mass Index, t.j. index telesnej hmotnosti), nižší krvný tlak a menšie množstvo nebezpečných lipidov v krvi.

Zvýšenie príjmu tejto aminokyseliny spôsobilo redukciu kornatenia tepien a ich tvrdnutie, typické pre artériosklerózu. Dokonca bola zaznamenaná znížená miera úmrtnosti pacientov, ktorí absolvovali operáciu srdcového by-pasu a pred ňou príjem taurínu zvýšili.

Ochrana sietnice oka

Nízka hladina taurínu v tele má priamy vplyv na zhoršenie videnia a, naopak, jeho dostatočné množstvo zabraňuje bežným problémom so zrakom, ktoré sú spôsobené vekom a starnutím sietnice. Je to spôsobené tým, že taurín sa prirodzene v sietnici nachádza, ale ako starneme, jeho množstvo sa vytráca. Ak však máme jeho dostatok v tele, či už prirodzene alebo ako doplnky výživy, úroveň taurínu v sietnici sa dopĺňa a zrak zostáva rovnaký.

Odstránenie ušných šelestov

Väčšina sluchových problémov nie je spôsobená poškodením mechaniky ucha, ale poškodením na ušných nervoch, ktoré menia zvukové vlny na elektrické signály prúdiace do mozgu. A práve na tieto má opäť dôležitý pozitívny vplyv taurín. Nefunguje len ako podstatná prevencia straty sluchu, ale zvýšenie jeho príjmu dokáže odstrániť ušné šelesty a tzv. zvonenie v ušiach. Dokonca vplýva aj na biochemické procesy, ktoré sú za úplnou stratou sluchu a túto môžu zvrátiť.

Zníženie množstva epileptických záchvatov

Existuje mnoho príčin a mnoho typov epilepsie. V pozadí všetkých však leží narušenie dráždivého tkaniva v mozgu. Nuž, a práve na to má taurín dôležitý vplyv. Táto oblasť sa ešte stále skúma a testuje, ale už teraz je preukázané, že zvýšenie príjmu taurínu dokázalo podstatne redukovať množstvo záchvatov.

Prevencia ochorení pečene

Zistilo sa, že taurín má blahodarný vplyv pri liečení ochorení pečene spôsobených príjmom veľkého množstva tukov (nie nadmernou konzumáciou alkoholu). Táto zázračná aminokyselina sa prirodzene nachádza v pečeni a pomáha chrániť jej bunky tak, aby mohli spoľahlivo vykonávať svoju funkciu, teda detoxikovať organizmus.

Ak je jeho hladina nižšia, pečeň je sama náchylnejšia k poškodeniu a nemôže svoju funkciu vykonávať spoľahlivo. Doplnenie množstva taurínu vracia fungovanie pečene do normálu a pozitívne vplýva na imunitu celého tela. Potom nemusíte bojovať s problémami s pečeňou.

Zhrnutie

Taurín má skutočne prospešný vplyv na náš organizmus. Ako teda zvýšiť jeho príjem? Prirodzene sa nachádza v mäse a morských plodoch. Bohužiaľ, jeho množstvo v nich obsiahnuté je pomerne malé a v našej krajine je náročné a drahé dostať sa ku kvalitným morským plodom. Zároveň to nie je riešenie pre vegetariánov a vegánov. Preto je vhodné do tela dopĺňať taurín ako výživový doplnok, ktorý je bežne dostupný.

Foto: Eduardo Merille, Flickr