Zimná elegancia pre mužov: pánske kabáty na zimu 2018

Zimná elegancia pre mužov: pánske kabáty na zimu 2018

- Kategória: Zdravie & životný štýl
1408
Komentáre vypnuté na Zimná elegancia pre mužov: pánske kabáty na zimu 2018
men's coats

Pánsky kabát je povinnou súčasťou šatníka pre všetkých mužov, ktorí sa chcú obliekať elegantne, prípadne s ohľadom na dresscode kultúrnych akcií alebo etiketu biznisových stretnutí. Aké sú trendy v roku 2018?

Napriek svojej elegancii môžu byť pánske kabáty univerzálnym doplnkom outfitu. Kombinácia s džínsami je ideálne preklenutie medzi elegantným a ležérnym štýlom.

Chesterfieldy zažívajú svoju renesanciu

Jednoradové pánske kabáty so skrytým zapínaním na gombíky sa v minulosti nazývali chesterfieldy, a hoci sa ich výzor aj využitie podstatne zmenili, pôvodnú eleganciu si stále zachovávajú. Namiesto sivej tkaniny, z ktorej boli v minulosti vyrábané, ich dnes nájdete v rôznych tmavších aj zemitých farbách.

Obľúbenou farbou chesterfiedov je kamelová, ktorá poskytuje výrazný, no decentný kontrast medzi kabátom a zvyškom oblečenia. Ak preferujete tmavšie a konzervatívnejšie farby, čierna je tiež vhodnou alternatívou.

Kabáty v štýle chesterfield svojím zovňajškom nápadne pripomínajú anglický typ obleku, s rozparkom na zadnom diely a s mierne zúženou pásovou časťou pre vytvorenie dojmu úzkych bokov. Rozparok mal v minulosti funkčný význam, slúžil na zvýšenie pohyblivosti gentlemanov, ktorí sa pre chesterfield rozhodli. Dnešné strihy sú už ležérnejšieho rázu, než v minulosti, no rozparok si stále do istej miery plní svoju funkciu.

Aj na zips a s kapucňou

Pánske kabáty nemusia vychádzať len zo svojich predchodcov s dlhou históriou – v aktuálnych trendoch nájdete aj kabáty bez radového zapínania na gombíky, ktoré je nahradené funkčným zipsom. Tieto kabáty pôsobia športovejšie, čomu zodpovedajú aj použité materiály. Vonkajšia časť kabáta môže byť ušitá z polyesteru, s prímesou viskózy, ktorej sa hovorí aj umelý hodváb. Vlastnosti polyesteru vás ochránia pred vplyvmi počasia, viskóza sa potom postará o to, aby bol materiál príjemný aj na dotyk. Kabát je verný športovému štýlu aj vďaka kapucni, ktorá ho posúva od zvrchníkov o kúsok bližšie k bundám.

Urban štýl prenikol aj do kabátov a kombinuje rôzne prvky, preto nie je nič raritné, ak objavíte kabát s dvojitým typom zapínania: jeden rad gombíkov, podobne ako pri type chesterfield, a pod nimi zároveň zips. Časť so zipsom môže byť dokonca kratšia a jej zapínanie končí približne v polovici kabáta, čím na prvý pohľad simuluje elegantnú vestu.

Či už ide o narážku na časy minulé, alebo o oživenie strihu, má to aj svoj funkčný význam. Ak si to situácia nevyžaduje, zapnúť sa len na zips je určite pohodlnejšie a rýchlejšie, než si postupne zapínať všetky gombíky.

Elegantné dvojradové zapínanie

Pánske kabáty s dvojradovým zapínaním pôsobia podstatne elegantnejšie, než modely so zapínaním na zips, a to aj napriek tomu, že majú dodatočné estetické doplnky bez funkčného významu. Napríklad zipsy pod ramenami alebo na postranných dieloch.Pätky na ramenách, či stojačikový golier, ozdobné pásky na konci rukávov, ktoré opticky simulujú staromódne sťahovacie „manžety“ – to je zaužívané prevedenie moderných pánskych kabátov elegantného rázu.