Univerzálne topánky na vysokohorské túry? Neverte reklamám

Univerzálne topánky na vysokohorské túry? Neverte reklamám

- Kategória: Zdravie & životný štýl
366
Komentáre vypnuté na Univerzálne topánky na vysokohorské túry? Neverte reklamám
Turistické topánkyTuristické topánky

Každý človek túži po topánkach, ktoré by mohol nosiť po meste, do práce, na prechádzky do lesa alebo dokonca na vysokohorskú túru. Bohužiaľ takéto topánky neexistujú, a ak niektorá reklama propaguje opak, tak vedzte, že ide o klamstvo. Možno nájdete topánky, ktoré sa dajú počas bežného dňa nosiť na sto spôsobov, ale nikdy nenájdete také, ktoré by ste mohli nosiť aj na turistiku.

Turistické topánky sa vyrábajú aj na prechádzky po meste

Veľa ľudí si pod pojmom turistické topánky predstaví hlavne pevnú obuv, ktorá je vhodná na nosenie po lese. Sami však iste dobre viete, že náročná pre chodidlá môže byť aj prechádza po meste. Hlavne v prípade, že sa vyberiete na poznávací zájazd a celý deň chodíte po pamiatkach. Šliapanie po schodoch, následne dlaždicové chodníky a prekonávanie obrubníkov dá nohám zabrať rovnako ako výstup na vrchol. Z tohto dôvodu nájdete v ponuke špecializovaných obchodov nízke turistické topánky určené na chôdzu po meste. Takéto topánky je možné využiť na ľahšie túry v lese s trasou po spevnených chodníkoch. Do náročnejšieho terénu alebo pre dynamický výstup však zvoľte vyššiu turistickú obuv s hrubšou Vibram podošvou v koženom prevedení.

Zamerané na odolné podošvy

Vybrať si topánky na túru, ktoré by vám vydržali roky nevyžaduje  len čas a financie. Pozorne si prečítajte, z akých materiálov je ušitá vrchná časť topánky a akou technológiou bola vyrobená podošva. Už spomínaná značka Vibram je zárukou, že vám podošva vydrží roky. Vibram podošvy sú pre turistickú obuv najlepšou voľbou. Podošvy na topánkach určených do vysokohorského terénu sú vždy tvorené dokonca dvomi vrstvami. Okrem toho, že ide o podošvy vyrobené z odolných materiálov, zaručujú tiež tlmenie nárazov a poskytujú svojmu majiteľovi vysoký pocit komfortu pri každom kroku. Napriek vysokej kvalite Vibram podošiev si musíte dávať pozor na veľmi ostré kamene. Nutná je tiež pravidelná údržba, ktorá je cestou k tomu, aby vám podošva nezačala časom praskať.

Zamerané na vrchnú časť topánky

Pánska i dámska turistická obuv sa vyrába z rôznych materiálov, od ktorých závisí to, koľko rokov si budete topánky užívať. Spracovaná useň a pod ňou Gore-Tex membrána sú investíciou, ktorá sa vám oplatí v prípade, ak chodíte do hôr pravidelne. V tomto prípade iste chcete, aby vám topánky nielen vydržali, ale tiež dokázali chodidlo ochrániť pred vlhkosťou. Ak sa vyberiete do hôr len občas, budú vám stačiť turistické topánky bez membrány. Pozor na to, aby ste ich po každej túre dobre vysušili. Bez membrány totiž topánky nedokážu absorbovať vlhkosť bez poškodenia. Obávať sa nemusíte ani textilných materiálov. U textilnej obuvi nikdy nesmú absentovať viaceré vrstvy a vodovzdorná membrána.