Vedeli ste, že túlenie je dobré na psychiku?

Vedeli ste, že túlenie je dobré na psychiku?

- Kategória: Láska & vzťahy
1446
Komentáre vypnuté na Vedeli ste, že túlenie je dobré na psychiku?

Najmä počas dlhých zimných večerov má mnoho z nás chuť zabaliť sa do teplej deky so šálkou čaju a túliť sa k partnerovi. Túlenie sa. Prečo dotyk druhej osoby tak veľa znamená? Neverili by ste, ale dokáže ovplyvniť i vaše zdravie. Dá sa však partnerský dotyk nahradiť napríklad tantra masážou? Dozviete sa v článku.

Váš mozog túlenie miluje

Dotyk je jedným zo základných zmyslov už od samotného vzniku človeka. Dokáže ho vnímať už čerstvo vyvinuté embryo. V starobe zas zaniká ako jeden z posledných vnemov. Nečudo teda, že v ľudskom živote zohráva tak dôležitú rolu.  Akonáhle nás pritúli iná osoba, náš mozog sa dostáva do vytrženia. Začne produkovať rôzne hormóny, najvýraznejšie sú dopamín a oxytocín. Dopamín je zodpovedný za uvoľnenie stresu, keďže je protikladom k stresovému hormónu kortizol. Oxytocín zas zabezpečí silnejšie puto s vaším partnerom. Pokiaľ žiadneho nemáte, účinnou náhradou túlenia môžu byť dotyky tantra masérky v masážnom salóne.

Túlenie utužuje partnerské vzťahy

Nie je to len oxytocín, ktorý pomáha vášmu vzťahu počas túlenia sa. To je totiž súčasťou prastarého ochranného mechanizmu, ktorý je v nás zakódovaný. V momente ako sa k nám partner pritúli nadobúdame pocit bezpečia a lásky. Vieme, že nie sme vo svete sami a môžeme sa na niekoho spoľahnúť.  Špeciálnu pozornosť oceňujeme napríklad v chorobe, ťažkých momentoch, ale ženy i napríklad počas tehotenstva a po pôrode. Dokáže však túlenie nahradiť sex? Odborníci sa zhodujú, že v drvivej väčšine prípadov nie.  Funguje však vynikajúco hneď po ňom.

Existuje alternatíva k túleniu?

Ako sme už spomínali, stimuláciou dotykových vnemov sa v mozgu uvoľňuje dopamín, ktorý funguje ako antistresor. Ak však chcete s partnerom alebo osamote posunúť túlenie na nový level, za pokus rozhodne stojí erotická masáž. Tá prepája psychické sexuálne pôžitky s tými dotykovými. Navyše si okoreníte život vo svojej spálni a možno sa i čo – to zaujímavé priučíte. Táto alternatíva je vhodná najmä pre páry v dlhodobom vzťahu, bojujúcimi so stereotypom a vyhasínajúcou vášňou.

Hoci túlenie preferujú najmä dámy, dokáže pozitívne vplývať na mentálne zdravie i u mužov. Pokiaľ s partnerom bojujete a túliť sa mu nechce, prekvapte ho a darujte mu tantrickú masáž. Uvidíte, znova si to zamiluje.