Malý škôlkar prináša so sebou nemalé výzvy. Byť pripravení vopred sa vypláca.

Malý škôlkar prináša so sebou nemalé výzvy. Byť pripravení vopred sa vypláca.

- Kategória: Rodina a deti
398
Komentáre vypnuté na Malý škôlkar prináša so sebou nemalé výzvy. Byť pripravení vopred sa vypláca.
Malý škôlkar prináša so sebou nemalé výzvy. Byť pripravení vopred sa vypláca.Malý škôlkar prináša so sebou nemalé výzvy. Byť pripravení vopred sa vypláca.

Pripraviť malého škôlkara na bezproblémový nástup do škôlky, môže byť náročné. Vychytávky, ako sú napríklad menovky na oblečenie, vám vedia uľahčiť život od, na prvý pohľad, malých starostí.

Z vášho malého maznáčika sa mihnutím oka stal veľký škôlkar? Veríme, že tak ako to je pre malého škôlkara veľká zmena, tak aj pre rodiča samotného. Nástup do škôlky a odlúčenie s ním spojené vie byť častokrát emocionálne náročné. Okrem toho to prináša so sebou aj veľké množstvo príprav a povinností. Častokrát sa pri nákupe dôležitých vecí zabúda na maličkosti ako sú napríklad menovky pre deti, ktorými môžete označiť osobné veci vášho dieťaťa.

Určite ako hrdá mamička malého škôlkara chcete, aby mal všetko poriadne pripravené a nič mu nechýbalo. Je dobré sa poradiť s kamarátkami, ktoré toto obdobie už zažili. Tie vám určite poradia, na ktoré veci by ste mali klásť väčší dôraz a naopak, ktoré sú zanedbateľné.

Ako hravo zvládnuť nástup do škôlky?

Toto obdobie prináša so sebou veľmi veľa výziev. Psychická príprava na toto obdobie je základom úspechu. Vďaka nej pomáhate vášmu dieťaťu sa zbaviť strachu z neznámeho prostredia. Zároveň, keď bude vaše dieťa s nástupom do škôlky vyrovnané, vy budete mať čas si pripraviť dôležité veci a nákupy.

Rozprávajte sa veľa a vyskúšajte si odluku

Škôlka so sebou prináša určité zmeny, zvýšenú socializáciu a iné návyky. Na toto všetko by ste mali dieťa pripraviť. Deti sú vnímavé stvorenia, častokrát stačí krátky rozhovor, nikdy však vaše dieťa škôlkou nestrašte a ani mu ju neidealizujte. Zároveň je dobré trénovať aj odlúčenie, predsa len dlhé roky ste trávili len spolu. Krátke prázdniny u kamarátky, ktorej dôverujete alebo u rodinných príslušníkov sú dobrým štartérom na to, aby si dieťa na škôlku ľahšie zvyklo.

Nenechajte si dôležité nákupy na poslednú chvíľu

Škôlka býva s nástup do nej veľmi nápomocná. Takmer každá vám dá zoznam vecí, ktoré by si dieťa malo priniesť. Najčastejšie položky sú prezuvky, pyžamo, náhradné oblečenie do skrinky, či detské obliečky. Nezávisle od toho, ktorú škôlku bude vaše dieťa navštevovať, takmer všetky vyžadujú od rodičov jednu vec. Aby si deti oblečenie poznali, treba ho označiť menovkou.

Menovky na oblečenie môžete vymyslieť rôznymi formami, môžete ich na oblečenie vyšiť alebo maľovať. Aby ste sa odľahčili od tejto zdĺhavej aktivity existujú hravé pečiatky na textil, vďaka ktorým ľahko oblečenie vašich detí označíte. Vďaka pečiatke okrem mena vytlačíte na oblečenie aj roztomilé zvieratko či iný obrázok, a tak aj samotné dieťa ľahko rozpozná jeho kusy oblečenia. Odtlačok pečiatky je pomerne trvácny, vydrží cca 50 praní.

Každé dieťa je iné, pre niektoré je nástup do škôlky jednoduchší, iné zase dlho bojujú a ťažko si zvykajú. S vašou podporou to však hravo zvládnu, nezabudnite sa s nimi rozprávať a na tento prechod ich pripraviť vopred.