V dnešnej uponáhľanej dobe nenájdeme asi ani jedného človeka, ktorý by z nejakého dôvodu nebol psychicky vyčerpaný a vystresovaný. No pokiaľ trpíte stresom chronicky, môže to byť už vážne.
Akútny stres je u ľudí na dennom poriadku. Či už sa prejaví v práci alebo v škole, motivuje nás k lepším výsledkom, pričom chronický stres na nás pôsobí opačne. Podľa odborníkov aj menšie životné situácie, ktoré nás dokážu dostať do stresu, môžu poškodiť naše zdravie. Napríklad taký adrenalín zrýchľuje srdečnú činnosť a spôsobuje hypertenziu. Medzi ďalšie dopady chronického stresu na organizmus patrí cukrovka, ale aj žalúdočné vredy, ktoré môžu viesť až k rakovine. Je teda jasné, že stres negatívne pôsobí na celý obehový systém, tráviaci trakt a môže spôsobiť i migrénu a bolesti hlavy.
Čo pomáha?
V prvom rade by bolo najlepšie odstrániť všetky možné príčiny stresu, a to najviac, ako sa len dá. Pokiaľ vám to však nepôjde, existuje niekoľko metód, ktoré vám pomôžu pri boji so stresom. Vyskúšajte relaxačné cvičenie ako je jóga alebo meditácia. Tieto cvičenia pomáhajú znížiť stresové hormóny a posilniť imunitné funkcie.
Okrem toho vám zaručene pomôžu bylinky. Levanduľa spoločne s horúcim kúpeľom a relaxačnou hudbou dokáže zázraky. Skúste dostať zo seba nahromadený adrenalín, a to náročnejšou a dynamickejšou aktivitou. Choďte si ráno zabehať alebo si zájdite na aerobic, výber je len na vás.
Trávite príliš veľa času osamote? To môže ovplyvniť nielen vaše duševné zdravie, ale aj srdce. Je dokázané, že najmä ženy, ktoré sa vyhýbajú spoločnosti medzi priateľmi majú väčšiu šancu dostať infarkt. Takže sa choďte aspoň raz za čas von zabaviť, vytiahnite kamarátky do kina alebo na prechádzku. Uvidíte, že sa budete cítiť lepšie, šťastnejšie a spokojnejšie.
Zdroj: http://www.health.com/health/gallery/0,,20464805_3,00.html
Obrázky: DR + Kaspars Grinvalds / Dollar Photo Club