Každý sme iný. To je základná premisa, s ktorou budeme v tomto článku pracovať. Ešte jeden fakt na úvod – aj keď sme všetci ako ľudia iné stvorenia a sme plní individualizmu, nájdu sa sociologické návody či schémy, v ktorých sme vo svojej podstate podobní, ba priam až rovnakí. Jednou z takýchto schém je hudba. Je preukázateľné, že určitý druh hudby dokáže stimulovať rovnakým spôsobom veľké percento ľudí. Pozreli sme sa na to, ako môže jednotlivý hudobný štýl ovplyvniť váš tréning.
Každý má svoju motiváciu, prečo cvičí, behá alebo pracuje na svojom výzore tým, že si dáva pozor, čo zje. Taktiež ľudia, ktorí sa svojej telesnej stránke nevenujú majú dôvod (prípadne výhovorku) prečo tak nerobia. O tom ale nasledujúce riadky nebudú. Rátame s tým, že tí z vás, ktorí si zvolili čítanie tohto textu, majú určitý vzťah k cvičeniu a k fyzickej príprave. Inak negarantujeme, že sa vám bude zdať, že hovoríme o veciach, ktoré sú z iného sveta.
Poďme teda na to. Akú hudbu počúvate, keď cvičíte alebo podávate fyzický výkon? Odpovedzte si sami pre seba. Keby sa opýtate svojich štyroch alebo piatich priateľov, je možné, že dostanete minimálne tri rozdielne odpovede. Je to totiž naozaj individuálne. Všeobecne platí, že lepšie a intenzívnejšie výkony ako ľudia podávame, keď počúvame rýchlu a energickú hudbu. Pritom nezáleží na tom, či to je rock and roll, hard rock alebo známe skladby z party a festivalov, ktoré majú letný podtón. Základom totiž je, aby boli rýchle a energické. Aby z nich vyžarovala energia, ktorá je následne premietaná aj do vášho tréningu.
Existuje aj skupina ľudí, ktorá počúva pri cvičení rap či hip-hop. Aj to je faktor, ktorý môže prispieť k fyzickým výkonom maximálnych hodnôt. Samozrejme, rapové skladby musia byť výdatné. V tom zmysle, že flow musí byť plynulý a raper dá do toho kus seba, energiu. Čo sa hip-hopových trackov týka, istú úlohu hrá v tomto ohľade aj text. Predovšetkým skladby, v ktorých cítiť silnú emóciu, ba dokonca až hnev, môžu váš výkon pri dvíhaní závaží alebo behaní na páse posunúť vpred.
Vplyv hudby na výkony si všímame napríklad v bojových športoch, kde má každý bojovník pred svojím zápasom nástupovú skladbu. Napríklad, Conor McGregor počúva pred zápasom mix írskeho folklóru a amerického rapu. Tá istá hudba ho sprevádza pred každým duelom. Okrem toho, Jadon Sancho, slávny anglický futbalista z Borussie Dortmund,na ktorého sú výhodné kurzy, keď robíte predpovede naživo, pretože počas zápasov dokáže skutočne zaujímavé veci, má veľmi rád rap, a predovšetkým ten, ktorý vznikol v Spojenom kráľovstve. Okrem neho treba spomenúť aj Neymar z francúzskeho PSG, ktorý často pred aj počas zápasov tancuje a preferuje tanečnú brazílsku hudbu a rytmus samby. Pridáva sa k nemu aj spoluhráč Kylian Mbappé.
Ruský bojovník Khabib Nurmagomedov, ktorý pochádza z pracovnej oblasti Dagestan a je veľmi hrdý na svoj pôvod, má napríklad ako nástupovú skladbu spojenú akúsi hymnu kraja, v ktorom sa narodil. Vo svete basketbalu zas môžeme spomenúť napríklad Stephena Curryho z Golden State Warriors alebo jeho spoluhráča Klaya Thompsona. Obaja patria medzi najlepších hráčov americkej NBA a je o nich známe, že majú radi energickú hudbu, ktorú si púšťajú v šatni pred zápasmi. Často si dokonca pred duelmi zatancujú, aby odbúrali napätie a stres. Aj toto sú príklady toho, ako môže hudba ovplyvňovať výkony jednotlivých ľudí či dokonca profesionálnych športovcov. Preto, pred tým ako budete nabudúce cvičiť, zodpovedzte si sami pre seba otázku, aký štýl hudby na vás ako vplýva, a či by nestálo za to, aby ste vyskúšali tento druh huby počúvať, keď budete podávať fyzické výkony. Pritom nezáleží na tom, či to bude doma alebo v posilňovni.